Všechny ryby, menší i výstavní kusy, uhynuly v jednom z věžnických rybníků během středy. „Umřely úplně všechny, kapři, líni i drobotina. Ten rybník je úplně mrtvý," popsal událost starosta Věžnic na Jihlavsku Bohuslav Novák, který je také majitelem rybníka, v němž k úhynu ryb došlo.

Během čtvrtka vybíral mrtvé ryby lopatou a pohřbíval je. „Uhynuly mi ryby nejméně za sedm a půl tisíce," postěžoval si Bohuslav Novák.

Ve středu po osmé hodině večer byli k mrtvým rybám přivoláni hasiči.„Dostali jsme hlášení na tísňovou linku, že došlo ke zvýšenému úhynu ryb. Na místě zasahovaly dvě jednotky profesionálních hasičů, jedna z Polné a jedna z Jihlavy," uvedla mluvčí jihlavských hasičů Petra Musilová.

Když hasiči zjistili, že všechny ryby v rybníce jsou již mrtvé, vydali se zkontrolovat ještě další rybník. „Odtéká do něj totiž voda z rybníka, v němž došlo k úhynu ryb. Ve druhém z rybníků ale hasiči žádné problémy nezpozorovali," vysvětlila Musilová.

Úhyn ryb v současné době řeší Česká inspekce životního prostředí a odbor životního prostředí jihlavského magistrátu.

Příčinu úhynu se zatím nepodařilo zjistit. „Byl odebrán vzorek vody a ryb a poslán na analýzu. Ty bývají hotové do týdne," uvedl Jiří Vítek z inspekce životního prostředí. Jisté je zatím jen to, že nedostatek kyslíku příčinou smrti ryb určitě nebyl. „Ve vodě bylo osm miligramů kyslíku na litr. Tato hodnota je naprosto v pořádku," sdělil Vítek.

To potvrdil i Bohuslav Novák. „Dokonce ani během letošních veder nebyly s obsahem kyslíku ve vodě žádné problémy," sdělil majitel rybníka. Ohledně příčiny úhynu ryb má sice jistá podezření, ale raději je nechce zveřejňovat.

Bohuslavu Novákovi už jednou ryby zhruba před rokem a půl pomřely. „Tenkrát to ale nebylo tak strašné. Mrtvých ryb byly asi tři kotouče," vyprávěl starosta Věžnic.

HELENA FIŠAROVÁ