„Jestli se nic nestane, nepřijdu 1. března do práce. Už teď mám několik nabídek z Německa. Do týdne pak navštívím konkrétní zařízení a během tří týdnů nastoupím do zaměstnání. A pracovat mohu i v soukromé sféře,“ řekl internista znemocnice v Novém Městě na Moravě Pavel Vávra.

Obdobně uvažují stovky dalších lékařů na Vysočině, kteří se připojili k celostátní kampani s názvem Děkujeme, odcházíme. Tu vyhlásil Lékařský odborový klub – Svazu českých lékařů (LOK – ČSL) a varuje, že pokud lékaři nedosáhnou zvýšení základního platu bez přesčasů na jeden a půl až trojnásobek průměrné mzdy, jsou připraveni podat ke konci roku hromadnou výpověď.

„Efektivní řešení situace okolo platů lékařů nám sliboval každý ministr za uplynulých jednadvacet let, nestalo se však nic. Lékaři jsou přepracovaní a nespokojení ačeské zdravotnictví může být kvůli jejich hromadnému odchodu ve velkých potížích,“ řekl včera v Jihlavě šéf lékařských odborů Martin Engel.

Podle Vávry v takovém případě po prvním březnu zkolabuje na Vysočině veškerá péče v nemocnicích v menších okresních městech. Někteří z lékařů se podle něj už nyní připravují na odchod do zahraničí, nebo do soukromé sféry.

„V pěti krajských nemocnicích na Vysočině podporují tuto výzvu více než dvě třetiny z přibližně šesti stovek lékařů,“ uvedl Engel. Vysočina je tak podle něj krajem, kde má výzva zatím největší podporu.

Mladý lékař podle Vávry po náročném šestiletém studiu nastupuje za sto korun hrubého hodinového platu, což je částka odpovídající brigádníkovi ve fastfoodu. „Já mám po deseti letech praxe s dvěma atestacemi v základu na hodinu kolem sto padesáti korun, primář kolem stopětasedmdesáti korun,“ uvedl Vávra.

Podle zástupkyně primáře interny v havlíčkobrodské nemocnici Šárky Drinkové je v systému zdravotní péče peněz na zvýšení platů dost, nebylo by proto třeba je brát ze státního rozpočtu. Neobstojí podle ní názor, že lékaři si berou pacienty jako rukojmí. „Naopak my jsme rukojmími systému, v němž nejsou daná pravidla,“ uvedla Drinková.

Poukázala také na soukromá zdravotnická zařízení specializující se na nejlukrativnější obory, která odčerpávají ze systému značnou část peněz.
Lékařům vadí i velký objem přesčasové práce. „Lékaři jdou často po celodenní službě hned operovat, nikoho to ale nezajímá, jedná se o hazard se zdravím pacientů. Lékaři chybí a ti sloužící jsou přetěžováni,“ konstatovali lékařští odboráři.

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, který je sám lékař, prý důvody kolegů a radikální řešení lidsky chápe, obává se však důsledků jejich rozhodnutí. „Kraj Vysočina jako zřizovatel pěti krajských nemocnic udělá vše proto, aby dostupnost a kvalita lékařské péče zůstala všude zachována,“ vzkázal Běhounek.

Protest nepodporuje ani poslanec za TOP 09 a primář gynekologicko – porodnického oddělení jihlavské nemocnice Aleš Roztočil. Podle něj byly kroky, které v posledních měsících vláda udělala, už dost vstřícné. „Volby byly revoluční. Musí se šetřit, takže stávající krok vlády, který udělala, to znamená, že přidala učitelům, nesebrala zdravotnickým pracovníkům a ubrala všem ostatním, je pro zdravotníky vstřícný krok,“ nechal se slyšet před časem Roztočil.
Neopomněl však dodat, že si je vědom, že lékaři jsou finančně podceněni. „Základní tarif platu není velký, ale nevidím v současné době nějaký prostor na to, aby se vskutku nadhodnocené požadavky lékařů daly vyplnit. Peníze pro lékaře se dají sehnat i jinak,“ doplnil primář.

Dodal, že si nedovede představit také to, že by se lékaři sbalili a odešli do zahraničí. „V Německu je obrovský hlad po lékařích. Ale dovedete si představit, že teď se z ničeho nic sbalíte? Kolik lidí, co podepsalo petici, tu výpověď skutečně dá? Nedokážu odhadnout, ale myslím si, že to budou v rámci kraje maximálně desítky lidí,“ předpověděl Roztočil.

Skepticky se k prosbám lékařů staví i prezident. „Od žádného seriozního lékaře, a řadu z nich znám, jsem zatím tyto prosby nikdy neslyšel. Mám pocit, že jsou to ti neseriózní lékaři, kteří za akcí stojí,“ vyjádřil se při nedávné návštěvě Vysočiny Václav Klaus.

„Nechceme zničit systém tak, že všechny lékaře naverbujeme pouze do ciziny. Pořád ale věříme, že někomu svitne a dá si na misky vah, co se tím získává a co se tím ztrácí,“ vyjádřil se Engel.

Petice, kterou nyní lékaři podepisují, je v rovině morální podpory. „Je to písemná deklarace, že výpověď podají. Je to samozřejmě více morální, výpověď je právní akt. Od prvního prosince však chceme v advokátní kanceláři začít shromažďovat výpovědi,“ uzavřel Engel.

AUTOR: DANA DVOŘÁKOVÁ, ČTK