Státní organizace Cermat pro ně připravila sady úloh z českého jazyka a matematiky. Testy se budou pro každou skupinu uchazečů konat ve dvou termínech a do přijímacího řízení se započítá lepší výsledek. Střední školy ho musejí zohlednit ze 60 procent. Ministerstvo přitom neurčuje nepodkročitelnou hranici pro složení zkoušky.
Tu mohli ředitelé nastavit sami, a pokud tak učinili, museli podmínky zveřejnit na webu. Platí to i pro zbylých 40 procent přijímaček. V nich se mohou brát v potaz známky na vysvědčení, umístění na olympiádách, ale také ústní pohovor či znalost angličtiny. Ředitel Cermatu Jiří Zíka upozorňuje, že úlohy mohou překvapit i žáky, kteří jsou ve škole zvyklí na jedničky. Jsou totiž koncipovány z 50 procent jako otevřené, při nichž děti musejí prokázat logické myšlení. Při pilotních testech pět procent jedničkářů propadlo, takže drcení se vět vedlejších nebo vzorečků nemusí zaručit úspěch.
Plošné zkoušky se týkají jen prvního kola přijímaček, v dalších stanovuje podmínky přijetí výlučně ředitel střední školy. Náměstek ministryně školství Stanislav Štech ale zdůrazňuje, že pokud by školy masově povinné testy obcházely, stát pravidla změní.