Celkem padesát záludných otázek na počítači v pondělí čekalo na žáky, kteří chtějí, aby se jejich střední školou stala Střední škola stavební Jihlava. Konaly se tady totiž přijímací zkoušky. „Vše probíhá standardně, máme přijímací zkoušky formou testu na počítačích, studenti jsou s otázkami během třiceti minut hotoví. I vyhodnocení je rychlé, je to ten nejjednodušší způsob. Každé z dětí má svůj počítač v učebnách výpočetní techniky, na monitoru jim náhodně vybíhají otázky, žádné komplikace jsme neměli," řekl v pondělí ředitel Střední školy stavební Jihlava Pavel Toman.

Všechny střední školy na Jihlavsku však pořádat přijímací řízení nemusely. Kraj Vysočina totiž školám vydal pouze doporučení, aby přijímačky vypsaly. Podle Tomana však není žádná státní střední škola, která se doporučením kraje neřídila. „Přijímací zkoušky se odehrávají nejenom na gymnáziích, ale i na všech středních školách, i když nejsou jednotné," dodal Toman.

U přijímacích zkoušek se tak třeba v těchto dnech potí i děti, které chtějí chodit na telčské gymnázium. „Tento způsob nám vyhovuje. Když jsme přijímací zkoušky nedělali, přihlášku nám poslal i ten, kdo se vyloženě nudil. Pak v tom byl nepořádek," řekl Stanislav Máca, ředitel Gymnázia Otokara Březiny a Střední odborné školy Telč. Na čtyřleté gymnázium se do Telče hlásí 57 dětí, škola jich však vezme pouze třicet.

Stanislav Máca je proti tomu, aby kraj určoval školám, zda má přijímací řízení vypsat, či nikoliv. „Toto rozhodnutí je ze zákona v pravomoci ředitele, tak proč by měl kraj řediteli tuto pravomoc odebírat? Nejlepším řešením by bylo, aby byla situace se zkouškami stejná v celé České republice, protože například v Dačicích, což je sice jiný kraj, ale je to naše velká konkurence, je to jinak," řekl ředitel telčského gymnázia.

Dalším problémem, se kterým se střední školy, ale i učiliště potýkají, je to, že až do května školy nevědí, kolik žáků k nim nakonec nastoupí. Na Střední školu stavební Jihlava se například do prvního ročníku na maturitní obor hlásí 97 žáků, škola jich má v plánu přijmout šedesát, tedy dvě třídy. „Nicméně těžko dokážeme odhadnout, kolik žáků má ještě v plánu druhou školu. Stoprocentně víme, kolik žáků budeme mít, až donesou zápisový lístek," přiblížil ředitel stavební školy Pavel Toman. Nakonec se tedy může stát, že místo šedesáti dětí jich nastoupí pouze čtyřicet a škola druhou třídu nebude schopna otevřít.