Ve Stonařově i Kamenici už dokonce samec i samička a začínají pracovat na potomstvu. Letos čápy zdrželo chladné počasí, proto přiletěli později než obvykle.

Čapí hnízdo v areálu stonařovského zemědělského družstva je po roce opět plné. „Jeden čáp byl spatřen toto pondělí, druhý o den později. Stejně jako loni přiletěli společně, i když dříve přiletěl prvně samec a až potom samička," potvrdil stonařovský starosta František Plavec.

Hnízdo ve Stonařově už je letité a loni dokonce slavilo rekordní úspěch. „Loni u nás čápi vyvedli hned čtyři mláďata. Dosud byla vždycky maximálně tři, takže doufáme, že budou na potomstvu pracovat i letos," doplnil pro úplnost Plavec.

Starosta se za tu dobu, kdy čápi do Stonařova létají, stal odborníkem. „Čápi jsou věrní a vždy musí žít v páru. Proto když jeden z nich zemře, najde si ten druhý nového partnera," rozpovídal se o čápech stonařovský starosta.

Do Kamenice u Jihlavy přiletěli čápi ještě o něco dříve než do Stonařova. „Už je tu máme možná více než týden. Přiletěli rovnou dva," upřesnila starostka Kamenice Eva Jelenová.

Loni se čápům zadařilo, přivedli na svět tři mláďata. Letos to prý také vypadá nadějně. „Měla jsem pocit, že už se něco v hnízdě děje, ale na mladé je to asi ještě brzy. Spíše možná nacvičují, takže věříme, že budou mladé i letos," zamyslela se starostka.

Snad jen jednou v historii se stalo, že čápi v Kamenici neměli mladé. „Tehdy tu byli přírodovědci, kteří je kroužkovali, takže to připisujeme tomu," dodala Jelenová.

Přílet čápů je vždy událostí pro celý městys. Místní základní škola má tohoto ptáka dokonce ve svém znaku.

V Hodicích si na čápy teprve zvykají. Loni se po delší době uhnízdili při hlavní silnici na sloupu elektrického vedení. Od zahnízdění je neodradili ani pracovníci E.ONu, kteří jim hnízdo shodili a osadili červenými fáborkami. Postavili si hnízdo nové a letos se na něj vrátili. Tedy zatím pouze jeden. „Zahlédl jsem ho tu už v minulém týdnu, ale na hnízdě byl poprvé ve čtvrtek. Uvidíme, jestli k němu ještě někdo přilétne," sdělil starosta Hodic Josef Bakaj. Mladé loni neměli, tak možná se Hodice dočkají už letos.

Čápi létají také do Luk nad Jihlavou na komín bývalé Jednoty, tam však letos zatím nedorazili. Kdyby do Luk letos nepřilétli, starostu by to mrzelo. Už kvůli tomu, že mají čápa ve znaku městyse.