První konfrontace přišla krátce poté, co všech sedmatřicet přítomných zastupitelů složilo slib. Náměstek Vít Zeman z koaličního uskupení Žijeme Jihlavou navrhl, aby hlasování při volbě primátora probíhalo veřejně. V reakci na to opoziční zastupitel Radek Popelka (ANO) uvedl, že jediná demokratická je tajná volba. „Pokud si koalice netroufá na první zkoušku jejich pevnosti, nesložila jí a propadla,“ dodal jeho spolustraník Zdeněk Faltus. „Pokud se demokraticky rozhodneme, že chceme veřejnou volbu, nikdo by to neměl zpochybňovat,“ kontroval David Beke z koaliční ODS. Tak se také stalo - hlasovalo se veřejně.

Členů rady mohlo být pět až jedenáct, Koubová navrhla devět a následně Popelka tento počet ještě o čtyři snížil.“ Zastupitelé odhlasovali devítku radních a následně také šest uvolněných zastupitelů. Vedle primátorky a tří náměstků by měla mít Jihlava také uvolněného radního a uvolněného zastupitele. „Budeme jediné město v Česku, které má uvolněného zastupitele mimo Radu města,“ okomentoval situaci končící primátor Rudolf Chloupek (ČSSD). Koubová odvětila, že městské památková rezervace zasluhuje větší péči a náklady na oba uvolněné zastupitele nejsou ani padesát tisíc měsíčně. Později vysvětlila, že koalice ví, proč dělá změny.

Na post primátora byli navrženi Karolína Koubová a Radek Popelka. Poměrem dvacet ku sedmnácti se do vedení Jihlavy dostala po dlouhé době žena. Naposledy jí vedla Daniela Brodská po revoluci. „Pevně věřím tomu, že všichni z koalice i opozice v sobě máme chuť a touhu pracovat na tom, aby Jihlava byla ještě krásnější. Chceme, aby se nám v Jihavě žilo dobře. Toužíme po Jihlavě, na kterou budeme hrdí,“ uvedla po zvolení nová primátorka. „Vidím, jak by Jihlava mohla vypadat za dvacet let i konkrétní kroky, které k tomu vedou. Je potřeba začít lépe komunikovat a nebýt odtrženi od reality. Jako zastupitelé máme stejný závazek, starat se,“ prohlásila dále.

Již pod její taktovkou probíhala volba náměstků. Přestože mohl každý zastupitel navrhnout dvě jména, sama primátorka jmenovala tři osoby, na což Martin Hyský z opoziční ČSSD záhy upozornil. Jaromíra Kalinu z KDU-ČSL tak nominoval lidovecký zastupitel Josef Kodet. Po volbě Popelka připomněl, že by primátorka měla náměstky přizvat po svůj bok k řečnickému stolu. Hladce pak byl zvolen Daniel Škarka z Fóra Jihlava na pozici uvolněného radního pro oblast mládeže, sportu a tělovýchovy.

Volba uvolněného zastupitele, kterým se stal Martin Laštovička z KDU-ČSL, se musela dokonce opakovat. Primátorka totiž navrhla jméno a poté rovnou přešla k hlasování, neumožnila další návrhy. Opozice pak chtěla opakovat také hlasování o radních, nesouhlasila s volbou všech čtyř radních současně. To ale bylo právně v pořádku a zůstalo tak platné původní, podle Chloupka zvláštní, hlasování. „Prosím o shovívavost, vedu jednání zatupitelstva poprvé,“ podotkla primátorka.

Velká diskuze se pak strhla u pozice pověřeného zastupitele pro sport Petra Ryšky z ODS. Daniel Mayer z ANO chtěl vysvětlit, co bude náplní jeho činnosti. Chloupek kritizoval, že zastupitele nemůže pověřovat úkoly Rada města. „To může jen zastupitelstvo. Mám pocit, že si tu někdo usurpuje moc, která mu nepatří,“ podotkl. Na slova, že Ryška bude poradcem Daniela Škarky vystoupil Popelka s tím, že sportovní infrastruktura nespadá pod gesci tohoto radního.

Závěrem však Chloupek nabídl koalici tvořené Fórem Jihlava, ODS, Žijeme Jihlavou a KDU-ČSL spolupráci a podobně se vyjádřil i Pavel Šlechtický (KSČM). „Budeme podporovat všechny návrhy, které budou z našeho pohledu správné,“ slíbil. Na druhou stranu se však Ladislav Vejmělek, lídr komunistů před komunálními volbami, téměř vždy při zasedání ustavujícího zastupitelstva zdržel hlasování.

Po skončení ustavujícího zastupitelstva si mohla primátorka oddechnout. „Nepřekvapilo mě to, čekala jsem, že to bude ještě horší,“ řekla na kritiku z řad Hnutí ANO a ČSSD. „Vím, že tam občas bylo zaškobrtnutí, ale postupovala jsem podle materiálu, který připravoval magistrát. Až budu lépe znát, jak jednání vést a budu mít možnost si připravit poznámky, bude to lepší. Formu můžeme ladit později, důležité je, že jsem se domluvili na tom zásadním,“ zmínila dále. Faktem je, že v zastupitelstvu zasedla více jak polovina nových tváří.

Zbývá ještě obsadit finanční a kontrolní výbor. Jména lze navrhovat do poloviny listopadu, hlasování pak proběhne na prosincovém zasedání zastupitelstva. Primátorka nemá problém s tím, aby tyto posty obsadila opozice, chtěla by pouze, aby šlo o odborníky.