„Program připravujeme ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem a Velvyslanectvím Rakouské republiky v Praze. Chtěli bychom se společně podívat na minulost, současnost, ale také budoucnost ve vztazích obou zemí,“ sdělil hlavní organizátor Milan Pilař z Centra Vysočiny.

Na žurnalistickou školu přijíždějí také zahraniční studenti. Letos pořadatelé oslovili hlavně bohemisty a krajany z celé Evropy. „Už teď se hlásí nejen mladí z České republiky, ale také z Běloruska nebo Itálie,“ dodal Pilař.

Celý týden je nabitý programem. Přes den pracují studenti ve svých skupinách. Ty jsou rozdělené na tisk, web, rádio, televize a PR a marketing. Pod vedením lektora si osvojí potřebné znalosti a vydají se také do terénu. Večery patří veřejným besedám se zajímavými hosty.

V tuto chvíli přislíbili účast na LŽŠ šéfredaktor Respektu Erik Tabery. Studentům přijede přednášet také profesor žurnalistiky František Kaplan z Univerzity v Coloradu a profesor Vídeňské univerzity Alfred Pfabigan.

V minulých letech besedovali se studenty například Václav Havel, Václav Moravec nebo Miloš Zeman. „Z hlediska předávání zkušeností pro mě byli nejpřínosnější Hanka Shánělová zrozhlasu a Michal Kubal z České televize. A takový zážitek pro blaho duše bylo setkání s arcibiskupem Dominikem Dukou,“ uvedla Jana Kodysová, která absolvovala všechny ročníky Letní žurnalistické školy KHB.

PAVLA JANOUŠKOVÁ