O tom, co se bude dít na železničních tratích Vysočiny informoval Deník naposledy mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na trati z Brna do Havlíčkova Brodu je plánovaná kvůli rekonstrukci železnice od března až do konce září výluka mezi Křižanovem a Vlkovem na Žďársku. Dopravu zjistí náhradní autobusy. „Další úsek trati čekají opravy mezi Přibyslaví a Pohledem na Havlíčkobrodsku,“ upozornil Gavenda.

Tam bude s ohledem na zajištění dopravy jednokolejný provoz. Byť Správa železnic mluvila původně o uzavírce kompletní. To byl podle obyvatel Přibyslavi nesmysl. „Zajímalo by mě, jak bych jezdila o víkendu do práce," poznamenala například Dana Doležalová.

Pes zmateně přebíhal po dálnici ze směru na Prahu i na Brno. Foto: poskytla PČR
VIDEO: Pes běhal po dálnici na Vysočině, lidé se ho snažili odchytit. Podívejte

Rekonstrukce trati bude náročná. „V úseku Přibyslav a Pohled se jedná o úplnou rekonstrukci dvoukolejné trati, včetně stanice Přibyslav a Pohled. Dále zastávek Přibyslav a Stříbrné Hory,“ informoval mluvčí Správy železnic. Rekonstrukce zahrnuje železniční svršek i spodek, mosty, silniční nadjezdy, propustky a další stavby. Také trakční vedení a zabezpečovací zařízení.

„Investice umožní zvýšení rychlosti vlaků ze stávajících sto až na sto šedesát kilometrů za hodinu,“ upřesnil Gavenda. Změní se i vzhled stanic a zastávek. „Stěžejní stavební práce, vyžadující i výluky, jsou v plánu na rok 2024, dokončovací práce na rok 2025. Předpokládané celkové investice činí přes dvě miliardy korun,“ upřesnil Gavenda.

Mládě zeber Burchellových narozené v létě v jihlavské zoo.
Letos to byly fakt bomby, říkají v jihlavské zoo k mláďatům. Podívejte se

Práce na železnici s sebou přinesou ale také omezení silniční dopravy. Například na nové silnici z Přibyslavi do Šlapanova na Havlíčkobrodsku. Ta byla letos zavřená víc jak půl roku. Příští rok si ji řidiči moc neužijí. „Žel, na  jaře 2024 budou kvůli rekonstrukci železničního viaduktu nové silniční mosty na delší dobu uzavřeny,“ upozornil přibyslavský kronikář Ivo Havlík.

Na trati z Brna do Jihlavy bude příští rok zastavený provoz od 30. dubna do 14. prosince mezi jihomoravskými Střelicemi a Rapoticemi na Třebíčsku. Vlaky také nahradí autobusová doprava. Důvodem jsou opět práce na trati.

Mrákotín a okolí ohrožuje narušená hráz rybníka, několik desítek lidí našlo azyl v kulturním domě
VIDEO: Obyvatele Mrákotína vyhnala na svátky z domovů praskající hráz rybníka

Jak doplnily ještě České dráhy, mezi Havlíčkovým Brodem a Kolínem budou s novým jízdním řádem všechny osobní vlaky zastavovat v Okrouhlici. „Naopak na dalších menších zastávkách budou zastavovat jen na znamení, aby byly zachované přestupní vazby. Jsou to například zastávky Světlá nad Sázavou - Josefodol, Sázavka a Nová Ves u Leštiny,“ sdělila mluvčí Českých drah Lenka Horáková a dodala, že ceny jízdného České dráhy s novým jízdním řádem v průměru zvyšují o 9,5 procenta.

Jsou i potěšující zprávy. S novým jízdním řádem platným už od letošního 10. prosince do 14. prosince 2024 se rozsah vlakové dopravy v kraji nezmění, cestující si užijí pohodlí devíti nových vlaků RegioFox a šesti elektrických vlaků RegioPanter.