Už od půlnoci na pátek se uzavřou posilovny, bazény a koupaliště. „Na základě usnesení vlády ČR bude bazén, sauna a posilovna od 9. října mimo provoz, dále od 12. října budou mimo provoz i tělocvičny,“ potrvrdil Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy. Právě ty provozují Vodní ráj i bazén v Jihlavě.

Naopak třeba pelhřimovského bazénu se nařízení téměř nedotknou. Lidem by se uzavřel i tak, protože od 19. října do začátku listopadu tady z technických důvodů naplánovali odstávku.

Již v pátek devátého října pak budou restaurace zavírat již v osm hodin večer. „Ještě že do hospod už nechodím, ale ať si to užijou," okomentoval už prvního října chystaná opatření Daniel Veleba. Tehdy se uvažovalo o tom, že se budou návštěvníci restaurace u vchodu zapisovat.

Veřejnost však má vesměs pochopení. „Vzhledem k prudkému nárůstu pozitivně testovaných v posledních dnech je určité zpřísnění represivních opatření zcela na místě. Účinnost jednotlivých opatření se však ukáže až s odstupem času,“ zhodnotil novinky Jiří Vystrčil z Luk nad Jihlavou a dodal: „Dle mého názoru je nejúčinnějším opatřením uvědomění a zodpovědnost každého z nás.“

V podobném duchu pak hovoří i ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví na jihlavské hygieně Jiří Kos. „Efekt budeme znát nejdřív za čtrnáct dní až za tři týdny. Řada lidí žije v blahé naději, že pozítří řekneme, výskyt klesá. Ale pokud je to takhle masivně v populaci, bude tam poměrně velké zpoždění,“ vysvětlil.