„Bohužel, letos už u nás někteří majitelé pejsky zanechali. Pravděpodobně šlo o lidi, kteří jsou sociálně slabší, kteří u nás nechali dvě fenky, šlo o pitbullku 
a pudlici," uvedla Šárka Veselá, provozovatelka psího hotelu Dášenka v Jihlavě.

Takový případ není první a asi ani poslední, který Veselá zaznamenala. Lidé svá domácí zvířátka někdy nechávají napospas osudu. Co se s mazlíčky v psím hotelu stane v takovém případě? „Dříve jsem psy vozila do útulku, ale po špatné zkušenosti už to raději nedělám. Snažím se jim najít nového pána raději sama," vysvětlila Veselá, jak řeší takovou nešťastnou situaci.
Majitelé se obrací na psí hotel Dášenka poměrně často. „Řekla bych, že v porovnání s minulým rokem je obsazenost stejná. Takový lepší průměr," dodala Veselá. V psím hotelu mají k dispozici devět kotců, do kterých umisťují nejen psy, ale také kočky.

ÚTULEK NENÍ HOTEL

Lidé ovšem nechodí pouze do psího hotelu, ale ptají 
se také v městském útulku v jihlavském Pístově. Útulek je v létě vytížený stejně jako jindy v roce. Kdo si myslí, 
že v létě přibývá v útulku mnohem více psů kvůli opuštění majitelem, bude překvapen. „Je to taková běžná představa, že po Vánocích a v létě přijmeme nejvíce psů. Je ale mylná. Nijak to spolu nesouvisí, 
po celý rok je to vyrovnané a hlavně náhodné," poznamenal vedoucí Městského útulku pro opuštěná a nalezená zvířata Jihlava Aleš Toman.

Někteří lidé se pokoušejí svého mazlíčka v útulku také ubytovat. Takových je ovšem minimum. „Za těch patnáct let, co vedu tento útulek, se lidé naučili, že skutečně není možné tady pejska na dobu dovolené odložit. Takové žádosti jsou dvě až tři do roka," uvedl Toman.

V psím hotelu podle Veselé pejskům nic nechybí. Pes je ale na svého majitele citově vázaný, a odloučení pro zvíře nemusí být nejlehčí. „Pes to zase tak drasticky nebere. Většinou chvíli teskní, a pak je v pohodě. Někteří ke mně chodí pravidelně, a ti už mě berou jako přechodnou paničku 
a těší se," řekla Veselá.

Pro větší pohodu psa doporučuje majitelka útulku ponechat pejskovi něco 
z domu, například pelíšek, deku, hračky, pamlsky nebo misky. Jeden den v psím hotelu vyjde na dvě stě korun, za každého dalšího psa potom stovka denně.

Někteří lidé dávají společně s pejskem ještě třeba obnošené triko, kde jsou cítit pachy, které dobře zná. Pes má pak pocit většího bezpečí a jistoty, že se pán vrátí. Zatímco dříve byla nutná před nástupem 
do psího hotelu prohlídka 
u veterináře, dnes stačí potvrzení o platné vakcinaci.

O domácí mazlíčky je 
v hotelu Dášenka postaráno, minimálně třikrát denně chodí na procházku, celý hotel je vytápěný a majitelka se psům i kočkám snaží vyjít vstříc a pobyt jim zpříjemnit.