V zimním semestru byly široké veřejnosti promítnuty filmy se sociální tematikou. O uplynulém víkendu skončil zimní díl projektu symbolicky na charitativním plese, který projektová skupina Oči Světa uspořádala v hotelu Gustava Mahlera.

„Snažíme se promítat filmy, které nejsou příliš přístupné. Spolupracujeme s nadací Člověk v tísni a Jeden svět, které nám tyto filmy poskytují," vysvětlil Martin Hříbek, student druhého ročníku oboru sociální práce a pedagogika a člen projektové skupiny. V zimním semestru proto měli lidé možnost vidět film o hospicové péči a potom snímky, které dokumentovaly nelegální trh s orgány.

Podle Hříbka byl větší ohlas na film o hospicové péči, rozdíly však byly malé. „Co se týče počtu lidí, tak asi čtyřicet jich přišlo na promítání filmu Poslední sny, který pojednává o posledních chvílích lidského života," popsal Hříbek. V druhém případě šlo o trh s lidskými orgány. Na toto promítání s besedou přišlo asi o deset lidí méně.

„Ani jsme tak velký ohlas nečekali, udělalo nám to obrovskou radost," doplnil Hříbek k promítání a ohlasům veřejnosti. „Vždy jsme měli k promítání ještě doprovodný program. U filmu Poslední sny přišla sociální pracovnice, která pracuje jako vedoucí hospicového hnutí v Jihlavě a je absolventkou naší školy," přiblížil hosta student.

Dva příběhy

U druhého promítání zažili studenti také trochu adrenalinu. Sehnali si příběhy lidí, kteří měli zkušenosti s darováním orgánů anebo s nelegálním trhem s orgány. Tyto příběhy si dostupnou technikou nahráli a potom je veřejnosti promítli. V jednom případě šlo o vězně, který byl nucen i bez souhlasu orgány darovat, a matky, která darovala ledvinu, aby získala peníze pro svoji rodinu.

Co se týče adrenalinu, tak ten zažili ve chvíli, kdy slíbený film o trhu s orgány ke studentům nedorazil včas. „Pán nám zapomněl film poslat, takže jsme v den promítání zjistili, že jestli ho chceme promítnout, tak si pro něj musíme zajet do Prahy," začal vyprávění student Hříbek. Dvě studentky se tedy vydaly pro film do Prahy. „Abychom všechno stihli, tak jsme nejdříve udělali doprovodný program, a když studentky asi čtvrt hodiny po zahájení s DVD přijely, mysleli jsme si, že máme vyhráno," pokračoval Hříbek.

Jenže jak se ukázalo, tak na přivezeném DVD žádný film nebyl. „Zřejmě si pán myslel, že si pro ten film nepojedeme, a my jsme ho překvapili," dodal Hříbek s tím, že lidem promítli jiný film, který sice nebyl na motivy skutečných událostí, ale k danému tématu měl také co říci.

Projekt Oči Světa bude pokračovat i v letním semestru. Studenti už mají dokonce vymyšlené téma, na které se bude promítat. „Půjde o romskou problematiku. V letním semestru uděláme pouze jedno promítací odpoledne, protože naše projektová skupina má ještě další povinnosti. Nyní jsme chystali ples a na jaře ještě organizujeme předávání diplomů studentům třetích ročníků, kteří končí," uzavřel povídání Hříbek.

Cílem projektu Oči Světa je podle studentů informovat veřejnost o ožehavých tématech, které hýbou společností, ale příliš se o nich nemluví nebo se o nich veřejnost dozvídá jen v negativním slova smyslu.