Lidé totiž nechávají vyřízení cestovních dokladů na poslední chvíli. Není proto divu, že na místě vznikají fronty a zájemci o nový pas v nich často stráví i několik desítek minut. Pracovnice ale dělají vše možné, aby vyřídily žádostí co nejvíc.

V krajském městě se jim denně podaří zpracovat průměrně 150 žádostí. V Telči je to pak přibližně 15 až 20 žádostí.

Nejčastěji si lidé v těchto dnech chodí pro rychlopasy. Velký zájem je ale i o zapsání dětí do pasu rodiče.

Vyřídit nový pas přišel tento týden na jihlavský magistrát i Martin Zoubek. „Jsem tu s přítelkyní. Už tu čekáme víc než půl hodiny a ještě zdaleka nejsme na řadě. Naštěstí jsme s tím ale počítali. Je teď turistická sezona, takže mi nezbývá, než si počkat,“ řekl mladý muž. To ale není tak úplně pravda. Pokud se chce někdo čekání vyhnout a ještě nemá před odjezdem, může v Jihlavě využít elektronického objednání. „Do fronty“ se může postavit na webu města a bude mít vyřízení pasu bez čekání. Na úřad se dostaví přímo v předem objednanou dobu a „předběhne“ lidi, kteří si pořadová čísla vyzvednou až při příchodu na úřad.

Další možnost zmenšení čekání není. „Doporučujeme proto chodit mimo sezonu,“ řekl mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Vydání pasu s délkou platnosti 10 let trvá třicet dní. Lidé za něj zaplatí 600 korun. Rychlopas s půlroční platností stojí 1 500 korun. Dětský pas na pět let pak stojí stokorunu a rychlopas tisíc korun.

Pas si musí vyřídit lidé, kteří mají v plánu cestu mimo země v Evropské unii. Potřebují ho například na Ukrajinu, nebo v případě, že se při dovolené na Krétě chtějí podívat na výlet do Turecka.