I když se podařilo dělníkům uzavírku o den zkrátit, řidiči čekali několik desítek minut v kolonách na objízdných trasách či u sjezdů z přivaděče. Především pak v dobách dopravní špičky před šestou ráno a kolem třetí hodiny odpoledne.

„V jiných evropských zemích dělají dělníci na silnicích v noci nebo o víkendech, ale u nás je nevidíte," rozčiloval se v diskusi na sociální sítí Petr Procházka. A zdaleka nebyl sám, komu uzavírka důležitého tunelu ve všední den vadila.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) si opravu a pravidelnou údržbu tunelu na silnici první třídy číslo 38 objednalo od Služeb města Jihlavy (SMJ). „Není v naší kompetenci rozhodovat o tom, kdy se práce budou provádět. SMJ se ale vždy snaží uzavírku tunelu co nejvíce zkrátit. Vždy se nám zatím podařilo obnovit provoz dříve, než je to naplánované. Jsme si plně vědomi toho, že pro řidiče při uzavírce tunelu nastávají velké dopravní problémy. Naši dělníci pracovali na opravě a výměně stropních svítidel během úterý i v pozdních večerních hodinách," uvedl mluvčí SMJ Martin Málek. I proto se podle něj podařilo uzavírku tunelu o jeden den zkrátit.

Podle Málka je třeba si uvědomit, že se během technologické odstávky tunelu provádí řada odborných a technicky náročných oprav, které dělají další společnosti. ŘSD mělo nasmlouvané práce napříkld i s AŽD Praha nebo firmou Eltodo. „Nechci tady polemizovat o tom, jestli je v tunelu menší provoz o svátcích či víkendech. Je to hlavní tah na Znojmo a Vídeň, tak je zde hustý provoz pořád a tímto směrem míří řada zahraničních i českých motoristů," dodal Málek.

Podle ředitelky vysočinského ŘSD Marie Tesařové je vytíženost tunelu tak velká, že nelze dělat opravy a údržbu za provozu, proto ŘSD přistupuje ke krátkodobým uzavírkám ve všedních dnech. „Až během odstávky pracovníci zjistí, co je třeba opravit, vyměnit a operativně nakupují potřebné díly. A většina těch dílů je tak specifických, že je o víkendu neseženete. Když jsme to řešili do detailů, tak kdybychom například při odstávce o víkendu zjistili, že něco chybí, a nelze to sehnat, tak bychom uzavírku stejně museli prodloužit například do úterý," uvedla.