Do telčského zámeckého parku povede nová cestička, která zkrátí procházku po centru města. Vznikne během letošního roku mezi Ulickým rybníkem a fotbalovým hřištěm v areálu škol v Hradecké ulici.

„Jedná se o propojení stávajícího okruhu pěšinek, které bude dále navazovat na Belpskou lávku. Jde vlastně o prodloužení vycházkového okruhu v centru Telče. Lidé, kteří šli z náměstí na Belpskou lávku, se většinou vraceli tou samou cestou zpět. Případně museli do zámeckého parku chodit od lávky kolem areálu škol, tohle je zkratka v příjemnějším prostředí," vysvětlil kastelán telčského zámku Bohumil Norek.

V místě už je část pěšinky do parku hotová, po několika desítkách metrů však končí. Budovat se tedy bude jen úsek, který chybí. Kdy přesně bude nová zkratka hotová, zatím kastelán Bohumil Norek neupřesnil. Turisté i místní se po jejím dokončení budou moci pohodlně projít od Belpské lávky do zámeckého parku, z něj se východem na hrázi Štěpnického rybníka dostanou zpátky na náměstí a východem u zámeckého skleníku do Slavatovské ulice. Náklady na vybudování pěšinky a další úpravy jsou podle kastelána asi půl milionu korun.

Zámecký park v současné době prochází rozsáhlou revitalizací, a pro veřejnost je proto uzavřen. Nová cestička není součástí této akce. Park se opět otevře od 1. května. Práce tam budou probíhat ještě do konce června. „Kácení dřevin je již hotové, nyní se to tam likviduje a dělají se arboristické úpravy. Během dubna přijde na řadu výsadba nových stromů, keřů a rostlin. Možná bude park opět průchozí už v polovině dubna, to se ještě uvidí. Termín 1. května je však ten nejzazší," sdělil Norek.

Ve špatném stavu

Práce v zámeckém parku v Telči začaly na konci loňského roku. K zemi šlo asi sto dvacet stromů, které byly značně poškozeny a podle kastelána bylo jejich pokácení opravdu už nutné. Z parku zmizely také náletové stromy o průměru do deseti centimetrů i keřové porosty.

„Větší část pokácených stromů využijí v jihlavské zoologické zahradě pro zvířata. V parku zůstane i malá část pokácených stromů, které budou sloužit jako biotop pro různé druhy brouků," upřesnil kastelán. V parku se počítá s výsadbou celkem 260 stromů a 880 keřů.

Náklady na rozsáhlou revitalizaci jsou 2,2 milionu korun. Z toho je 1,7 milionu hrazeno z Operačního programu životního prostředí.

Zámecký park v Telči, který funguje jako důležitá spojnice mezi různými částmi města, je přístupný celoročně, od rána do večera. Na noc se uzavírá. „Nezmění se to ani po vybudování nové pěšinky. Park zavíráme jen v případě nepříznivého počasí. Například když fouká silný vítr a hrozí pád větví a stromů, je náledí, případně pokud kvůli dlouhodobým dešťům došlo k rozbahnění cestiček a podobně," upozornil kastelán.

Pracovat se během letošní roku bude také přímo na telčském zámku, kde mají v plánu několik oprav.

ZUZANA MUSILOVÁ