Stejně jako loni se stala krajským vítězem soutěže, kterou vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR, a v konkurenci ostatních měst v republice bude bojovat o co nejlepší umístění. Před rokem se městu podařilo získat speciální ocenění. „Jsem samozřejmě moc ráda, že jsme byli odměněni za naši péči o památky v Brtnici. Je za tím obrovský kus práce. V případě zahrady jsme museli nejprve získat pozemek, pak začít s rozsáhlými úpravami. Podařilo se nám obnovit část ohradních zdí, kdy jsme sháněli staré cihly a dávali tam doslova cihlu po cihle. Neobešlo se to bez komplikací, kdy jsme měli v Brtnici povodně Revitalizace probíhá několik let a ještě zdaleka nekončí,“ řekla k tomu starostka Brtnice Miroslava Švaříčková.

Podobný příběh má také sýpka nedaleko brtnického zámku, kde je nyní výstavní prostor pro historické šicí stroje a pro skvosty od uměleckých kovářů. Nebo Hoffmannův dům, kde se loni podařilo obnovit dvůr a podlahu. Vyprávět by mohl také poměrně dost zchátralý kostel svatého Karla Boromejského a blahoslavené Juliány, kde v roce 2018 repasovali vstupní dveře. „Jako vítěz krajského kola jsme dostali sto tisíc korun, tak to bude i tentokrát. Tyto peníze musíme investovat zpátky tam, kde jsme využili dotace z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón ministerstva kultury,“ vysvětlila Švaříčková.

Nehoda na ledovce. Ilustrační foto.
Na zledovatělé silnici dostala smyk. Nehoda s autem v protisměru? Tři zraněníDo aktuálního ročníku soutěže se na Vysočině přihlásila ještě Jemnice a Moravské Budějovice. Historickým městem roku 2017 se staly Slavonice.