„Ráno prší a večer se to najednou vybere a rtuť teploměru vyleze třeba až k devětadvaceti stupňům. Jenže pak je těžké nahánět někoho do práce v pět odpoledne,“ popisuje těžkosti s plánováním směn starosta Luk nad Jihlavou Viktor Wölfl.

Provoz koupališť je zkrátka závislý na venkovních podmínkách, když jsou nepříznivé, musí zaměstnanci zůstat doma. „Vodní ráj je v provozu od začátku června, z toho bylo zatím zavřeno šestnáct dní,“ uvedl mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek. Podle něj jsou s návštěvností v této sezóně nespokojení. „Zatím přišlo zhruba devětadvacet tisíc lidí. Vloni po létě to bylo pětatřicet tisíc,“ upřesnil Málek. Pokud se situace nezlepší, bude vedení rádo, když si areál vydělá alespoň na svůj provoz. Ideální počet návštěvníků by byl kolem padesáti tisíc. „Na druhou stranu se nám ale letos podařilo získat rekord. Prvního srpna za celý den turnikety prošlo 3 066 lidí,“ vyzdvihl Málek.

Dopravní policisté soutěžili v řízení křižovatky a zručnosti ovládání služebního vozidla.
Nejlepší dopravní policista Vysočiny je z Jihlavy

Ačkoliv mají za sebou školou povinné děti něco málo přes polovinu prázdnin, podle starosty z Luk nad Jihlavou Viktora Wölfla jim zbývá už jen třetina koupací sezóny. „Zatím nás navštívilo bezmála pětadvacet tisíc lidí, což je relativně dobré, ale čísel z minulého roku nedosáhneme,“ zhodnotil Wölfl. Průměrně přišlo ve slunečné dny na loucké koupaliště až dva tisíce návštěvníků.

Přírodní koupaliště Malvíny v Třešti má nyní na kontě třináct a půl tisíce prodaných vstupenek. „Je to slabší, počasí spíše vybízí k turistice, cyklistice, ale na koupání to bohužel moc není,“ postěžoval si starosta města Vladislav Hynk. Dodal, že mají otevřeno do 10. září, takže doufají v příchod babího léta.

Plavčíci z koupališť na Jihlavsku se v tomto roce zatím spíše nudí. Ještě totiž nevyužili své plavecké a záchranářské schopnosti. „Měli jsme pouze drobné úrazy, většinou způsobené skluzavkami, tobogány nebo velkým počtem lidí,“ poznamenal Málek.