„S potěšením sledujeme, že i v Telči se postupně přidává stále více občanů, kteří si přejí vyjádřit nespokojenost se stávající situací. A s čím že to nejsme spokojeni? Nežije se nám snad dobře? To je častý dotaz. Kroky premiéra Babiše vyvolávají obavy z ohrožení nezávislosti justice, základního pilíře demokracie a svobodného státu. Nerozporujeme výsledky voleb, ale konkrétní postup Andreje Babiše a s ním i prezidenta Miloše Zemana, kteří zjevně nerespektují základní demokratické principy,“ vysvětlila organizátorka telčských protestů Jana Kindlová.

Demonstrace se v Telči koná už počtvrté, na té předchozí se na konci května sešlo na sto padesát protestujících. Vedle toho jezdí z Telče a okolí pravidelně několik desítek lidí na demonstrace do Prahy. Nechyběli ani na té doposud největší, která proběhla 4. června na Václavském náměstí.

„Společně s lidmi z Dačic jsme zaplnili autobus. Vyrazíme také na Letnou, kde lidé vyjádří svůj nesouhlas s aktuální politickou situací v neděli 23. června. A budeme v tom pokračovat, dokud nebudou přijaty požadavky iniciativy Milion chvilek, se kterou spolupracujeme,“ doplnila Kindlová.

Kácení na Masarykově náměstí v Jihlavě.
Morový sloup na náměstí čeká oprava, lípy skácení

Lidé se v úterý sejdou také na Masarykově náměstí v Jihlavě, kde akce s názvem Máme toho dost začíná v 17.30 hodin. Chystají se vystoupení studentů gymnázia, sportovců i hudebníků, prostor případně dostane také veřejnost. Nebude chybět například Divadlo VOKO, zazní česká hymna.

„Chtěl bych, aby si lidé poslechli odborníky, ekonoma a právníka, jejichž náhled na problematiku je potřebný k pochopení toho, co se děje. Ať se jedná o střet zájmů nebo o svěřenecké fondy,“ přiblížil další program organizátor Petr Palovčík.

K akci, která se v úterý 11. června koná po celé republice, se přidají také v Polné. Tam nespokojení lidé vyrazí na Husovo náměstí v 18.30 hodin.