„Stále hledáme nového provozovatele, protože se zatím nikdo nepřihlásil,“ potvrdil neúspěšnou výzvu tiskový mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Do Mrákotína se shání smluvní zástupce pro poskytování poštovních služeb formou provozovny pošty Partner. Poslední termín přihlášení byl dle starosty Mrákotína do konce června. „Nikdo se nenašel, proto je stále výzva u vchodu,“ doplnil Vitík.

Důvodem nezájmu o provozování pošty je nejspíš nabízená smlouva od České pošty, která je prý nevýhodná. „Nelíbí se mi, že když někde něco nefunguje, tak se to automaticky přehazuje na obce, a tím se Česká pošta zbavuje zodpovědnosti," vyjádřil se už začátkem tohoto roku starosta Mrákotína Miroslav Požár. Na jeho názoru se od té doby nic nezměnilo. Podle něj Česká pošta nenabízí výhodné smluvní podmínky. Většinu nákladů totiž hradí smluvní partner, a to prostory, energii a plat pracovníka. Vybavení pak poskytne Česká pošta.

Pošta v Mrákotíne funguje už 24 let. Lidé si na ní zvykli a nechtějí, aby zanikla. „Sjíždí se sem také obyvatelé z Lhotky, Práskoles, Částkovic a dalších okolních vesnic,“ dodal Požár.

Na bodě nula je také problém s pozemkem, který vlastní pošta. „Od listopadu minulého roku řešíme výkup pozemku o velikosti osm metrů čtverečních. Česká pošta nám však stále na dotaz s pozemkem neodpověděla,“ uvedl starosta. Při digitalizaci se totiž zjistilo, že budova pošty byla postavena v jiných místech, než se původně plánovalo. Právě osm metrů čtverečních je jedna pětina celkové rozlohy budovy, kterou vlastní Česká pošta, ale budova na ní nestojí, a tak ji chce vlastnit městys. Téměř před čtvrtstoletím mělo výstavbu pošty na starost vedení Mrákotína. „Česká pošta se podílela na výstavby pošty finančně. Mrákotín tedy vlastní čtyři pětiny pozemku a Česká pošta zbytek,“ vysvětlil starosta.

V roce 2016 se poštou Partner stalo celkem patnáct poboček České pošty na Vysočině. Dohromady jich je v tomto kraji devatenáct, v celé republice 239. Záměrem České pošty je mít v cílovém stavu v republice dva tisíce pět set pošt Partner a sedm set pošt svých.