Provozovatelé sjezdovek mají i v podzimních měsících plné ruce práce. Příprava sjezdovek, revize vleků, někde i výměna lan či posílení elektriky, aby utáhla více sněžných děl. Opatření, která na první pohled nejsou vidět, ale musí se dokončit a stihnout ještě předtím, než začne mrznout.

Technická připravenost a mráz ale nejsou jediné dvě podmínky pro to, aby se vleky letos mohly rozjet. Provozovatelé sjezdovek navíc doufají i v dostatek srážek. Pokud totiž nezaprší nebo nezasněží, je možné, že ani technického sněhu, přestože se teploty budou pohybovat bod bodem mrazu, nebude dostatek. Tento problém může nastat například u sjezdovky na Šacberku, která se na sezonu připravuje už dva měsíce.

„Máme sice plnou detenční nádrž, ale nic do ní teď nepřitéká. Doufáme, že zaprší nebo že nám potom pomůže se sněhem příroda. Z vody, kterou máme v zásobě, nejsme totiž schopni pokrýt celou sjezdovku technickým sněhem v takové míře, jak bychom si představovali," uvedl provozovatel Ski areálu Šacberk Pavel Havlíček.

Problém s nedostatkem vody na zasněžování mají také v lyžařském areálu na kopci Čeřínek. „Přítok do nádrže je teď hodně malý. Pokud nezačne pršet nebo chumelit, budeme nuceni zasněžit jen menší úsek sjezdovky a rozjet na nějaký čas jen kratší z vleků. Sjezdovka je široká, takže vody padne dost," zmínil provozovatel areálu na Čeřínku Miroslav Navrátil.

Poslední lyžařské sezony nebyly pro sjezdaře příliš příznivé. Přírodního sněhu příliš nenapadlo, a tak to museli vlekaři napravovat za pomoci sněžných děl. O letošní sezoně a o tom, zda tento rok nasněží, provozovatelé sjezdovek odmítají spekulovat. „Jedna strana říká, že bude tuhá zima, druhá že zase ne. To nikdo dopředu neodhadne," dodal Navrátil.

Zasněží za týden

Přípravy na sezonu vrcholí i v Lukách nad Jihlavou. Tam letos posílili kvůli dělům i elektriku. Čekají už jen na mráz. „Když teplota klesne pod minus tři stupně, zasněžíme sjezdovku za čtyři až šest dní. Může to být ale i dřív, pokud bude mráz ještě silnější," vyjádřil se majitel lyžařského areálu v Lukách nad Jihlavou Petr Vaněk. Aby ale mohl sjezdovku pokrýt technický sníh, musí být mrazíky trvalejší.

Sjezdovku v Brtnici je možné, pokud se teploty pohybují pod nulou, zasněžit za jeden týden. Problém se zásobárnou vody tam nemají, jsou totiž napojeni na větší rybník, který je součástí soustavy tří rybníků, takže jim nedostatek nehrozí. I zde jsou přípravy na sezonu v plném proudu. „Letos měníme i nosná lana, takže se lyžaři nemusí bát," uvedl místostarosta Brtnice Pavel Rubeš, který má obecní lyžařský vlek na starosti.

Protože je vlek majetkem obce, zapojují se do jeho provozu zaměstnanci města, ale i dobrovolníci z řad občanů Brtnice. „Když se vlek rozjede, což bývá většinou až po Novém roce, pomáhají nám i místní. Třeba jen za kávu. Jsou rádi, že tu vlek funguje," poznamenal Rubeš.

Ivana Holzbauerová