Nákup základních školních potřeb vyjde letos minimálně na dva a půl tisíce korun. Obchodní domy s bohatou nabídkou přišly už v polovině prázdnin. Nyní nákupy dohání poslední opozdilci.

Nejdražší školní pomůckou je aktovka či batoh, který mohou rodiče pořídit v ceně zhruba od jednoho tisíce korun. Záleží na tom, jestli se rozhodnou investovat do tašky šetrné k zádům svého potomka nebo mu dopřejí aktovku s jeho oblíbeným pohádkovým či filmovým hrdinou. Ve druhém případě se může cena vyšplhat až na tři tisíce korun.

Malí školáci se však neobejdou ani bez penálu, přezůvek, cvičebního úboru, psacích potřeb a dalších položek ze seznamu, který ve škole dostanou.
Tím však výdaje nekončí. Rodiče musí vzít v úvahu také stravování dítěte a jeho dopravu do školy. Neměli by zapomínat ani na vybavení dětského pokoje, především pak na stůl s kvalitním osvětlením, na němž budou jejich ratolesti psát své první domácí úkoly. Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout ti, kteří chtějí děti přihlásit do odpoledních zájmových kroužků a školní družiny.

Školní lavice zaplní v září prvňáčci nejen ve městech, ale také v malých vesnicích, kde stále fungují dvoutřídky.

Jednou z nich je například Základní škola v Hodicích, která však letos přijme jen čtyři nové školáky. „Každý rok k nám nastupuje méně dětí. V loňském a předloňském roce jsme jich přijali deset. Letošní číslo je za poslední dobu nejmenší,“ uvedla vychovatelka z hodické školy Renata Honsová. „Pro malé školáky budeme mít připraveny uvítací balíčky se školními pomůckami, které zaplatí obec a částečně také sponzoři,“ doplnila Honsová.

Podobné dárky budou na prvňáčky čekat na většině základních škol. Ty tak samy částečně ulehčí rodinným rozpočtům.

V porovnání s minulými lety se výdaje za prvňáčka každoročně trochu zvyšují. Větší nároky na výbavu mají i sami malí školáci.