„Je to kapku studené, ale koupat se v tom dá. Je pěkně. Hodně jsme se těšili. Dokonce přijeli i kamarádi z vedlejší vesnice,“ popisoval před skokem do vody Matyáš Hájek z Luk nad Jihlavou. Jeho kamarád Adam Eliáš z Bítovčic přikyvoval.

„Loni jsme chodili hodně a už jsme se nemohli dočkat,“ pověděl. Především skokanské můstky a vana, ve které se tvoří vlny, byla celé odpoledne v obležení. „Musíte si do té vany vlézt a utvořit dvě skupinky. Na jedné straně skočíte, a když přijde vlna, skočí druhá strana. Pak to dělá velké vlny,“ popisoval Hájek, který se těší, že si na koupališti užije celé prázdniny.

V Lukách nad Jihlavou otevřeli koupaliště loni koncem června po velké rekonstrukci. Dominantou je velký nerezový bazén s ohřevem vody o rozměrech 50 krát 18 metrů a proměnnou hloubkou od 0,9 metrů do dvou metrů. Na jedné straně ho zdobí duhová skluzavka, nechybí houpací bazén, chrliče a vodní stěna.

Ohřev vody mají na starosti tepelná čerpadla. Jde vlastně o obrácenou ledničku, která vodu ohřívá a teplou vodu pouští do bazénu. „Nejvíce jsme loni vodu ohřáli asi na 27 stupňů Celsia. Nyní má na začátku sezony 23 stupňů, to vůbec není špatné,“ zhodnotil starosta Luk nad Jihlavou Viktor Wölfl.

Oproti loňskému roku se přeci jenom návštěvníci areálu mohou těšit na pár novinek. Jsou tam nové nerezové převlékací kabinky a také přibude stánek s občerstvením. „Loni totiž vznikaly velké fronty, takže na druhé straně bazénu přibude ještě jeden stánek. Také jsme zavedli nový vyvolávací systém. Když si lidé objednají třeba hranolky, tak dostanou číslo, a až budou mít jídlo připravené, tak ho systém vyvolá,“ popsal Wölfl.

Po roce provozu jsou v Lukách spokojení. Nerezová vana podle starosty ukázala velké výhody. „Je s tím minimum práce včetně čištění. Příští rok to chceme ještě vylepšit krytem na bazén. Uvidíme, jak to půjde vyřešit technicky,“ dodal Wölfl.

Kryt na bazén by zamezil například znečišťování bazénu a udržoval by lépe i teplotu vody. Dále by také rád vyměnil sestup do vody pro hendikepované. V současné době jde o schůdky s držadly, po kterých například vozíčkáři mohou ručkovat. „Nikdo to ale nevyužívá, protože je to dost náročné na ruce. Proto to chceme vyměnit za klasické sedátko, které hendikepovaného sveze a vyveze z vody,“ doplnil starosta.

Kapacita koupaliště je tisíc lidí. Jediné, co Wölfla trochu trápí, je shánění brigádníků. „V létě to ještě jde, ale jinak sehnat lidi na dobu mimo sezonu, to je opravdu problém. Teď tu máme například také dvě paní v seniorském věku, za to jsem rád,“ uzavřel Wölfl.

Koupaliště v Lukách loni navštívilo 35 tisíc lidí, což je srovnatelný počet s loňskými návštěvníky venkovního areálu v jihlavském Vodním ráji.