Mana otevřela přesně 6. června 1991 na největším jihlavském sídlišti Březinky. „Dnes, kdy je nějaký super nebo hypermarket na každém rohu, tomu už těžko věří i pamětníci, ale tehdy to byla velká věc. Nic na takové úrovni zde do té doby nebylo,“ vyzdvihl Tomáš Fejfar, tehdejší poslanec České národní rady, který se o vznik prodejny v Jihlavě zasadil.

Obchod v sídlištním nákupním centru Vysočina do Československa přivedla nizozemská společnost Ahold, nyní provozovatel sítě prodejen Albert. „Bylo to svým způsobem legrační. Do Jihlavy jezdily autobusové zájezdy až ze Slovenska. Poprvé jsme tam viděli takové věci, jako třeba řezané květiny nebo okrájené maso,“ popsal Fejfar.

Josef Laška nejradši maluje krajiny a stavby, které ho zajímají.
Je to borec. Podívejte, jaké kresby maluje senior z Jihlavska ve svých 94 letech

Právě řezané květiny se ale staly propadákem. Nebyl o ně zájem. Naopak nejvíce šla na odbyt jablka, zejména ty odrůdy Jonagold. Jak psal dobový tisk, průměrný zákazník v Maně utratil asi sto korun, což dnes odpovídá zhruba 350 korunám.

Řady zákazníků neprořídly ani po měsících od slavnostního otevření. „Pro každodenní nákupy se do Many ale chodit nevyplatilo. Jezdilo tam i hodně přespolních, takže se člověk dost načekal,“ přidala svou vzpomínku další obyvatelka sídliště Drahoslava Kazdová.

Prodejna Mana, která rozpoutala boom supermarketů a po několika letech i hypermarketů v zemi, skončila po necelých osmi letech. V bývalých prostorách byl pak v červnu otevřen supermarket Julius Meinl. Aktuálně je tam Albert.