Ceny PATRIA NOSTRA 2020

Ceny Patria Nostra byly uděleny za příkladný investiční a architektonický počin přispívající k rozvoji venkova a uspokojování potřeb jeho obyvatel a návštěvníků v jednotlivých krajích ČR, realizovaný v letech 1990–2020. Odborná porota nominovala v každém z krajů architektonicky zajímavé stavby, ze kterých následně hejtmanky a hejtmani vybrali vždy jednoho regionálního vítěze.

Zdroj: Kraj Vysočina

Nejnověji školka získala ocenění Patria Nostra v kategorii Náš Venkov, která oceňuje stavby a jiné projekty, které pomáhají zachovat bohatství venkova a prospívají obyvatelům.

Předání ceny podle starosty Milana Beneše vzhledem ke koronavirovým opatření muselo proběhnout s omezeními. Na vyhodnocení toho, jak moc je školka nízkoenergetická, je ale podle něj brzo. „Máme za sebou teprve první zimu provozu, takže na zhodnocení a přesná čísla musíme ještě počkat. Ty náklady na energii ale jsou nízké,“ popisuje Beneš.

I architekt Jiří Ondráček, který stavbu navrhnul, potvrzuje, že energetická úspora stavby je velká. „Školka je v podstatě na hraně pasivního standardu,“ říká architekt. K nízkoenergetičnosti podle něj přispívají prosklené plochy na jich a jihovýchod, silná tepelná obálka domu, řízené větrání nebo tepelné čerpadlo, které slouží pro vytápění.

„Dětem se ve školce líbí, i když otázka samozřejmě je, tak moc na to má vliv, že je školka nízkoenergetická,“ směje se starosta. Z jídelny i herny školky je přístup do zahrady, takže jsou děti neustále v kontaktu s přírodou. Koronavirus se zatím provozu školky nedotkl a funguje v nezměněném režimu.

SÁRA JESCHKEOVÁ