„Holčička váží 3,2 kilogramu a měří padesát centimetrů. Doma na ni čeká pětiletý bratr,“ řekla mluvčí nemocnice Veronika Pysková. První letošní miminko na Vysočině přivítali v Havlíčkově Brodě, ale narodilo se mamince z Prahy.

Chlapeček Jorik Walter přišel v havlíčkobrodské porodnici na svět ve 02:50. Na Silvestra se v Jihlavě narodily tři děti, poslední začalo křičet 11 minut před půlnocí. V Pelhřimově se hodinu před půlnocí narodil chlapec Jan.

Prvního letošního občánka kraje dnes navštíví hejtman Jiří Běhounek. „Miminku stejně jako v předchozích letech věnuje zlatý šperk v podobě znamení zvěrokruhu a rodičům šek na deset tisíc korun,“ uvedl mluvčí kraje Jan Nechvátal.

Občánky vítají od roku 2002

Vedení Kraje Vysočina dodržuje tradici vítání prvního občánka od roku 2002. V havlíčkobrodské nemocnici se tehdy vteřinu po půlnoci narodil Vojtěch Ostatnický.

Byl prvním novoročním dítětem Vysočiny i celé republiky. Republikové prvenství si Vysočina připsala ještě v roce 2004, kdy se na Nový rok v Nemocnici Nové Město na Moravě narodil Vojtěch Pavliš.

V minulém roce přivítali první novoroční přírůstek porodníci třebíčské nemocnice. O půl třetí se tam narodila Simona Svobodová z Vladislavi.