Látku by s jistotou potvrdily pouze laboratorní testy, ale i tak ji veterináři dokážou poměrně přesně identifikovat.

„Podle příznaků nám pan veterinář diagnostikoval otravu jedem furadan. Je to jed, který je na seznamu zakázaných látek, a rozhodně tedy nešlo o náhodu. Jed se totiž do návnady musí stříknout nebo stačí maso pokapat," uvedla Hamtáková. Na policii sice zašla, ale nakonec situaci nenahlásila. Bylo jí totiž sděleno, že hledání viníka je jako hledání jehly v kupce sena.

Hamtáková, která je ráda, že fenka přežila, proto svůj příběh vyvěsila alespoň na sociální síť. Její příspěvek sdílelo přes tři sta lidí a někteří se jí ozvali se svými zkušenostmi. „Později mi sdělila neteř, že se její kamarádce otrávil pejsek v Třešti v Kryštůfkových sadech a v ten samý den nám volal bratr mého muže, že se pejsek jeho kamaráda otrávil na stejném místě a ví o tom, že podobný problém s otravou byl i u třešťského koupaliště," dodala Hamtáková.

Majitelka fenky německého ovčáka je proto přesvědčená, že nejde o náhodu.
Vedení Třeště se o problému dozvědělo právě ze sociální sítě. „Zaregistroval jsem odkaz na sociální síti, ale žádné další podrobnosti k tomu případu nevím," popsal starosta Třeště Vladislav Hynk.

O tom, že by v Třešti a v okolí byli pejsci v ohrožení, neví ani Státní veterinární správa. Testy otrávených zvířat či návnad v Jihlavě provádí František Kostka, který je vedoucí oddělení patologie Státní veterinární správy (SVS).

„Na nás se lidé obrací v případě, že chtějí prokázat otravu nějakou látkou. Takové vyšetření ovšem není levnou záležitostí, a tak v řadě případů se k nám otrávená zvířata ani nedostanou," okomentoval situaci vedoucí patologie SVS František Kostka.

Kostka také dále varoval před tím, že některé případy, které vypadají jako otrava, být otravou ani nemusí. „Lidé si v řadě případů myslí, že jde o otravu, ale ono tomu třeba tak není. Pokud to tedy testy neprokážou, tak je třeba to brát s rezervou," dodal Kostka. Otrava furadanem však patří mezi ty, které dokáže bezpečně rozpoznat i ošetřující veterinární lékař.
Problémem je ovšem dopadení pachatele. Z případů, které se na Jihlavsku v posledních letech udály, se nikoho dopadnout nepodařilo.
V prosinci 2011 někdo otrávil osm koní na ranči u Zelené sedmy v Čížově na Jihlavsku. Pět z nich to nepřežilo. Tehdy byla dokonce vypsána osmdesátitisícová odměna za dopadení pachatele. Bezvýsledně. „Dostala jsem vyrozumění od policie, že případ odkládají, protože se jim nepodařilo najít konkrétního pachatele," řekla před třemi lety majitelka pěti otrávených koní z Ranče u Zelené sedmy v Čížově na Jihlavsku Renáta Deutscharová. Do návnady tehdy travič použil chemikálii s jedovatým fosfidem hliníku.

S podobným závěrem se musel spokojit také majitel loveckého psa, Ladislav Pařil z Hodic. Jeho pes snědl začátkem roku 2012 otrávenou návnadu v lese u Hodic. Pravděpodobně šlo také o furadan. Ten se dříve používal na hubení škůdců v zemědělství a od roku 2008 je jeho používání i skladování zákonem zakázáno.

V březnu 2014 se majitelé psů strachovali o své čtyřnohé miláčky v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku. Tehdy si lidé mysleli, že šlo o útok na jednoho psa, ale později jich zahynulo více. Ani zde nebyl žádný viník vypátrán.