Situace v Jihlavě není nijak dramatická. „Stížnosti na volně pobíhající psi jsou skutečně výjimečné, obecně volně pobíhající nebo toulaví psi nepatří k velkým problémům města,“ potvrdil mluvčí radnice Radek Tulis.

Občané si přesto loni na radnici stěžovali na volné pobíhání psů v parku nad tunelem či v lokalitě Bratří Čapků. Tam musí být psi na vodítku. Na volno mohou pobíhat například ve Velkém a Malém Heulosu, u Hlavního nádraží, na Skalce nebo v Keťásku. „V každé lokalitě města je místo, kde je možné psi venčit bez vodítka,“ potvrdil velitel městské policie Jan Frenc.

Strážnici jsou ale tolerantní a snaží se spory řešit domluvou. „Když dojde k pokutě, tak je to ve chvíli, kdy jsou stížnosti na psa opakované,“ uvedl Frenc. Stejně tak se dá přimhouřit oko nad uvazováním psa na ulici u obchodů, což je zakázané. „Často jsou to psi starších lidí,“ vysvětlil Frenc. Lidé, kteří po svých psech neuklízí výkaly, by naopak pokutu zasloužili, ale ty přistihnout „při činu“ prakticky nelze. „Jen hlupák to neuklidí, když zrovna vidí strážníky,“ potvrdil velitel městské policie.

Jiná situace pak je odchyt psů, kteří utečou ze zahrady. To provádí pracovníci jihlavského útulku, případně strážníci, kteří mají veterinární zkoušky. Loni bylo takto odchyceno 258 psů, o rok dříve bez čtyř tři stovky.

Státní policie naopak počet volně pobíhajících psů neeviduje. Situaci řeší, až když pes někoho napadne, ohrožuje provoz, způsobí dopravní nehodu nebo jinou škodu. „Jedná se o ojedinělé případy,“ potvrdila tisková mluvčí Jana Kroutilová.

Jiná situace je v Brtnici. Tam už vedení města došla trpělivost. V městské části Příseka nedávno pokousal pes dospělého člověka a nebyl to první útok. „Zlého psa je třeba dát do útulku,“ říká k situaci vedoucí městského úřadu Petr Denk. Na konci loňského roku proto na webu obce zveřejnil vybrané paragrafy ze zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Tam se uvádí, že jsou majitelé psů povinni učinit opatření proti úniku zvířat. Pokud pes uteče, může jeho majitel dostat pokutu až padesát tisíc korun. Další zákony hovoří o tom, že psi nesmí pobíhat po pozemních komunikacích a znečišťovat ulice. „Lidé si musí uvědomit, že existují zákony. Psa je potřeba hlídat,“ vysvětlil Denk. Na zhodnocení, jak na občany zapůsobilo zveřejnění zákona, je však prý ještě brzy.