Vzniklo rekonstrukcí vstupní budovy v areálu bývalých kasáren za 1,5 milionu korun. Lidé si tam budou moci v klidu vybrat z katalogu psa, kterého by si chtěli z útulku odebrat. V rekonstruované budově také bude místo pro čerstvě odchycené psy a vykastrované kočky.

Rekonstrukce začala koncem září. Budova byla v havarijním stavu. Nutná byla rekonstrukce topení a celé elektroinstalace a další stavební úpravy. V jedné z místností je karanténa pro odchycené kočky, kde se budou zotavovat po kastraci. Místo se najde i pro několik zateplených kotců. „Strážníci tam budou umísťovat psy, které odchytí mimo provozní dobu útulku," řekl Jaroslav Dřevo, zástupce ředitele městské policie, která útulek provozuje.

Největší místnost je vyhrazena pro kontaktní místo. Zájemce o psa tam dostane katalog s fotografiemi, podle nichž si vybere konkrétního psa a dostane o něm potřebné informace. „Zvíře nemůže dostat osoba mladší 18 let a člověk bez trvalého bydliště," připomněl Dřevo. Podobná praxe je podle něj obvyklá v útulcích v řadě jiných měst v Česku.

Kontaktní místo bude sloužit i jako základna pro školní děti, které se tam při exkurzích seznámí s činností útulku. Potom si budou moci prohlédnout ornitologickou naučnou stezku. Z informačních panelů a popisků u krmítek a ptačích budek se děti dozví zajímavosti hlavně o ptactvu a dalších zvířatech volně žijících ve městě. Získají informace o přikrmování, poznají život rorýsů a netopýrů hnízdících pod střechami.

V útulku jsou v současné době tři desítky psů. Ročně jich strážníci odchytí kolem 250. Své místo tam má také dvojice tamarínů pinčích z jihlavské zoologické zahrady, pro něž už zoo nemá chovné uplatnění. V jednom z kotců je krajta kobercová, která byla poté, co zřejmě utekla chovateli, před několika týdny odchycena v lese na Pelhřimovsku.

Po kolaudaci by mělo nové kontaktní místo sloužit od začátku prosince. Na Vysočině podle vedoucího útulku Aleše Tomana kromě Jihlavy fungují psí útulky v Třebíči, Polné na Jihlavsku a v Mírovce na Havlíčkobrodsku.