Psi jsou ve chvílích výbuchů pyrotechniky vylekaní a schopni přeskočit vysoký plot nebo přetrhnout vodítko. Vůbec by neměly být přes Silvestra venku, nabádají odborníci. Útěky však tradičně začínají již několik dní před oslavami konce roku, když první nedočkavci začnou odpalovat nakoupenou pyrotechniku. „A petard je poslední dobou čím dál více,“ dodává Pavel Kolařík z psího hotelu Čeko v Havlíčkově Brodě.

Na webu psí detektiv jsou aktuálně desítky domácích mazlíčků z celé Vysočiny, kteří v týdnu okolo konce roku utekly z domova. Někteří se stále hledají, jiní už jsou zpět u svých majitelů. Jeden pes z Třebíčska, který utekl zrovna na Nový rok, se již bohužel domů nikdy nevrátí.

Zatímco v jihlavském psím útulku každoročně v první den roku uvítají tři až pět zvířecích návštěvníků, letos nebyl ani jediný příjem. „Můj předpoklad se nenaplnil, lidé se zřejmě naučili psi před pyrotechnikou chránit,“ podotkl vedoucí útulku Aleš Toman s tím, že sám byl koncem roku svědkem zvýšeného zájmu o zklidňující prášky na veterině.

Psi mají dobře vyvinutý sluch, podle veterinářů vnímají výbuch petardy ve své blízkosti stejně jako kdyby člověku u hlavy startovala stíhačka. Navíc dobře slyší i vysoké tóny jako hvízdání rachejtlí. „Je to jako u lidí, někteří to snáší lépe, jiní hůře a někdy se strach z petard dostaví až s vyšší věkem,“ uvedl Kolařík a přidal i jednu radu: „Je dobré, aby si pes od narození zvykal na hlučnější podněty, třeba vedle něj o sebe bouchnout prkny a podobně.“