V červnu například obhájili první místo z loňského roku v soutěži O pohár ředitele Městské policie Zlín.
O tom, jak vlastně vypadá běžný den kynologa a co policejní pes musí zvládnout, povyprávěl v rozhovoru pro Deník.

Co práce kynologa obnáší?

Je to především starost o pejska. To znamená nakrmit ho, vyvenčit a zvládnout výcvik. S Čikem se věnujeme třem základním disciplínám kynologie, kterými jsou stopa, obrana a poslušnost.

Mohl byste jednotlivé disciplíny blíže popsat?

Poslušnost je zaměřená například na štěkání na povel, na aport, na vyslání a přivolání psa, na skok přes překážku či na reakci na střelbu. Stopa je o hledání a o označení věcí či osob. A při obraně se trénuje například zadržení útočníka. Při této disciplíně jsme oblečeni do takzvaných Ringo obleků, do nichž se psi zakousnou.

Kde psy vhodné k výcviku hledáte?

Máme dvě chovné stanice. Než je ovšem začneme cvičit, musíme vědět, na co budou zaměřeni. Pokud budu chtít vychovat obranáře, nemůžu si na to vzít kokršpaněla. Rozhodně ale neplatí, že policejní psi jsou zlí. Zvířata musí být vyrovnaná a nesmí bezhlavě zaútočit. Je to stejné jako u člověka. Pokud někdo nepřemýšlí, dělá chyby.

Kdy se pozná, že pes může jít do terénu?

Poté, co složí zkoušku. Psi se učí pobývat ve vlaku, v autobuse či v uzavřených místnostech. Chodíme s nimi také třeba do City Parku nebo na parkoviště, aby si zvykli na hluk a uměli se v něm soustředit na to, na co mají.

Na co je zaměřen Čiko?

Můj pes je hlídkový, je tedy zaměřen na obranu. Jezdíme společně například na fotbaly či na hokejová utkání. Nikoho ke mně nepustí. I když má vždycky košík, budí respekt. Dokáže vyskočit do výšky hlavy. Člověk, který by se přes něho chtěl někam dostat, by musel být blázen.

Kde Čiko přebývá? Máte pro něj na služebně nějaký kotec?

Kotce na policejní služebně samozřejmě jsou, ale stejně jako ostatní kolegové, i já mám svého psa doma. Mám dvě malé děti, které s ním skvěle vycházejí. Nechává se od nich rád hladit. Když ale zavelím, okamžitě poslechne. Má skvělou povahu, protože dokáže rozlišit, co si může dovolit. Beru ho jako kolegu a součást rodiny. Když onemocní, mám o něj strach.

Je to váš první psí kolega?

Ne, je už osmý.

Na kterého nejraději vzpomínáte?

Asi na Henka, který zemřel loni před Vánoci. Při jednom ze zásahů vyskočil z okna z výšky osmi metrů. Dodneška nevím, co se tenkrát v domě stalo, asi to musel být nějaký chvilkový zkrat. Při pádu si poranil packy a dožil u kastelána na zámku v Telči.

Do kdy psi v řadách policie slouží?

Většinou tak do osmi let. Při téměř každodenních výcvicích je jejich tělo hodně namáháno. Trpí hlavně klouby. Pejsky si pak v devadesáti devíti procentech berou domů kynologové. Ani já si nedovedu představit, že by Čiko šel ze služby k někomu jinému.