V zimě jsme opravili koupelnu. Teď v létě by se hodila zastřešená terasa na zahradě. Jenže jsme nikoho nesehnali, vysvětlila Irena Švecová z Havlíčkova Brodu proč se společně s manželem rozhodli vzít na sebe roli domácích kutilů. Jak upřesnila, materiál nakoupili v marketu Jihlavě. To, co jim ale chybělo, bylo nářadí.

Během letních měsíců je riziko zdravotních komplikací a úrazů vysoké. Ilustrační foto.
Kolapsy z vedra, sportovní úrazy: sanitka na Vysočině houká každou chvíli

Kladivo a hřebíky domácí rozpočet nezatíží. S ostatním nářadím je problém. Proto si ho lidé raději půjčí, stejně jako Švecovi. „Zkusili jsme sek poptat hned v Jihlavě. Byli jsme mile překvapení i cenou. Na terase budeme potřebovat udusat dlažbu. Koupit si stroj ani náhodou, k čemu by nám byl, když si ho můžeme půjčit za pár stovek,“poznamenala Irena Švecová.

Podobně jako Švecovi se v poslední době chová stále víc domácích kutilů. Například David Čejka je spolumajitelem půjčovny nářadí která má dvě pobočky. Jednu v Jihlavě druhou v Telči. Potvrdil, že zájem o půjčování různého nářadí a stavebních strojů v poslední době rychle stoupá. „Všiml jsem si toho hlavně v době corony. Lidé byli zavření celé dny doma. Tak se pouštěli do údržby domácnosti. Ovšem ne každý má dílnu, tak si chodili nářadí půjčovat,“ vysvětlil.

Infoblok: Kolik stojí když si na den půjčíte…

vibrační pěch 370 korun (záloha 15 tisíc), vibrační deska jednosměrná 350 korun (15 tisíc), bourací kladivo do 30 kilo 410 korun (20 tisíc), vrtací kladivo 200 korun (3000), elektrická vrtačka 150 korun (2000), úhlová vrtačka 150 korun( 4000), ruční bruska na beton AGP 250 korun (10 000), úhlová bruska 100 korun (5000), bruska podlahová válcová 600 korun (7000), elektrický hoblík 990 korun (5000), řezačka na dlažbu 100 korun (3000), motorová pila 290 korun (5000), minirypadlo 1600 korun (50 000).

Půjčovny nářadí ceny jsou orientační

Jak dodal zájem je jak o různé menší nářadí jako brusky, elektrické vrtačky, tak teď v létě o minibagry nebo nakladače. „Někteří zákazníci, co mají velkou zahradu se pustí i do stavby bazénu,“ poznamenal Čejka. Jak dodal, ne každý zákazník má s technikou zkušenost. V takovém případě mu David Čejka a jeho kolegové poradí jak se strojem zacházet. Důvěřuj, ale prověřuj, proto si půjčovna od lidí, které nezná žádá zálohu. Jak zdůraznil Čejka stálý, řádně platící, slušný zákazník, za vypůjčené nářadí, zálohu neplatí. Ti, které půjčovna nezná, se musí smířit se zálohou od tří tisíc korun výše, kterou půjčovna vrátí. Záloha má podle Čejky pokrýt hodnotu půjčeného nářadí, kdyby ho zákazník rozbil nebo odcizil.

V půjčovně Mitop na okraji Havlíčkova Brodu pracuje Tomáš Vlček. Jak upřesnil, půjčovna má stálé zákazníky, jak firmy, tak i jednotlivce. Specializuje se hlavně na hutnící a bourací techniku. „Takové nářadí si zájemci půjčí na celé dny. Většina je vrátí v pořádku. Když ne, zaplatí opravy. To, co se porouchá uvnitř, opravíme my. Protože ani stroje nevydrží věčnost. Když zákazník na stroji něco urazí nebo ulomí, zaplatí to sám,“ dodal. Kromě půjčovny provozuje Mitop i servis.

Nová Ves u Nového Města na Moravě se nachází na Žďársku.
Nejdelší název dělá problémy: Nové Vsi u Nového Města na Moravě nestačí kolonky

Zákazníci navštěvují i půjčovnu Pavla Hvězdy v Humpolci. Ovšem ne pravidelně. Jak Hvězda vysvětlil, hodně záleží na počasí. Když je ošklivo, jde na odbyt hlavně nářadí k údržbě bytu, za pěkného počasí zase zařízení, které se dá používat venku. „Mám málo času, teď zrovna skládáme bagr,“ ozval se v telefonu Zdeněk Berka z půjčovny nářadí v Pelhřimově. Jak upřesnil jeho půjčovna je zařízená hlavně na velké stroje, jako bagry, válce, dempry. „Zájem o půjčení takových strojů je velký. Hlavně teď za pěkného počasí kdy se lidé pouštějí do různých staveb,“ upřesnil.

Zákazníci přicházejí i do půjčovny nářadí Omicron Marine v Třebíči, která se specializuje na svářecí techniku, dřevoobráběcí stroje a vybavení dílen. Nabídce odpovídá i zájem zákazníků. Půjčují si hlavně brusky, vrtačky, stříkací pistole nebo elektrická míchadla.