Přestože se lidem ve dvou menších obcích na Loucku zrušení ordinace dětské lékařky moc nelíbilo, na novou organizaci si během půl roku zvykli a přijali ji dobře.

Během několika měsíců, kdy dětská praktická lékařka Marie Novotná ve Vysokých Studnicích a v Kozlově neordinuje, se už rodiče smířili s tím, že k doktorce musejí dojíždět. „Komplikace to není, syn naštěstí moc často nemarodí. Ale samozřejmě bylo lepší, když doktorka jezdila sem," řekla Jana Skotarová z Kozlova.

Místní obyvatelé tu byli léta zvyklí, že k nim několikrát v týdnu přibližně na hodinu přijížděla do poradny lékařka. To se v únoru letošního roku náhle a nečekaně změnilo a Novotná přestala do těchto vesnic jezdit ordinovat.

Úřady jí pro poskytování zdravotní péče ve Vysokých Studnicích a v Kozlově neprodloužily registraci. „Na základě žádosti o přeregistraci nebyla poradna v Kozlově a Vysokých Studnicích uznána jako zdravotnické zařízení. Samozřejmě se mi to nelíbilo, ale bohužel to jinak nejde," přiblížila rozhodnutí odboru zdravotnictví Krajského úřadu Kraje Vysočina z poloviny prosince loňského roku Novotná.

Současně dodala, že má v ordinaci v Lukách nad Jihlavou k dispozici všechnu dokumentaci a mnohem více prostředků.

Rodiče se s nastalou situací však vypořádali naštěstí dobře a za svojí lékařkou se dojíždět do ordinace v sousedních Lukách nad Jihlavou naučili, což potvrdila i sama Marie Novotná, která zde ordinuje ve zdravotním středisku.

Pro rodiče ovšem bylo pohodlnější, mít alespoň občas lékařku přímo ve vesnici a zpočátku si přáli, aby do vesnic opět jezdila, k návratu do starých kolejí však nedošlo. „Zvládáme to, ale s obtížemi, je potřeba auto. I když tu byla jen ve středu, byla to výhoda a měli jsme jistotu, že za tu hodinu budeme ošetřeni. V Lukách bývá v čekárně víc lidí. Samozřejmě bychom uvítali, aby byla zpátky," uvedla Petra Munduchová z Vysokých Studnic.

Lékařka však vyšla svým přespolním pacientům vstříc a doba, kdy ordinovala ve Vysokých Studnicích a v Kozlově a rodiče na ni byli zvyklí, je v Lukách nad Jihlavou přednostně vyhrazena pacientům z těchto obcí. „Rodiče jsou spokojeni, tyto hodiny dodržujeme, ale samozřejmě mohou přijet i kdykoliv jindy, jak se jim to bude hodit," upřesnila Novotná.

Že bylo lepší, když lékařka dojížděla přímo do vesnice, potvrdila i další obyvatelka Vysokých Studnic, Helena Vrbická, a k nastalé situaci dodala: „Jsem mobilní, takže to pro mě komplikace není. A když dítě onemocnělo v jiný den než ve středu, kdy tu byla doktorka, museli jsme do Luk stejně jet." Do Luk nad Jihlavou nebo rovnou do Jihlavy rodiče museli jezdit také pro předepsané léky, protože v Kozlově ani ve Vysokých Studnicích není lékárna.

Zmíněné rozhodnutí odboru zdravotnictví spočívalo v tom, že zdravotní služby mohou být poskytovány pouze na pracovišti v Lukách nad Jihlavou. Marie Novotná tak musela ordinaci v Kozlově a ve Vysokých Studnicích zrušit a přestat sem dojíždět.

MARTINA MÁTLOVÁ