Bez vodítka ani ránu. Toto museli mít majitelé psů v Třešti neustále na paměti. Stará vyhláška totiž zakazovala pustit psa v centru města na volno. V opačném případě majiteli hrozila pokuta. Nyní už jsou pravidla benevolentnější. Zastupitelé na svém posledním jednání začátkem týdne schválili upravenou vyhlášku, která přímo určuje místa ve městě, kde mohou lidé pustit psa bez vodítka.

„Text původní vyhlášky neodpovídal současnému znění zákona ani metodickým pokynům Ministerstva vnitra. Podle návrhu nové vyhlášky se nyní mohou psi volně pohybovat na vybraných plochách bez vodítka," uvedla Helena Vrzalová, vedoucí správního odboru třešťské radnice.

Volný pohyb psů a jejich výcvik je nyní možný na třech místech ve městě. Lidé mohou pustit psa z vodítka na levém břehu třešťského potoka z pohledu od Selské ulice až k hlavní silnici k ulici Na Hrázi. Jde tedy o zelený prostor zahradami domů na náměstí. Dále potom na zelené louce za hasičárnou při pravém břehu z pohledu od ulice Na Hrázi. Třetím místem je část parku v Kryštůfkových sadech u hlavního vlakového nádraží.

Vyhláška upravuje také prostranství v místních částech Třeště. To znamená v místních částech Buková, Salavice a Čenkov. V tomto případě město v příloze vyhlášky, kterou si lidé mohou prohlédnout například na webových stránkách Třeště, vyznačilo prostory, kde smí být psi pouze na vodítku.

„Povinnost vodit psa v těchto místních částech na vodítku je omezena na centrum obce. A to z toho důvodu, že nedokážeme přesně určit místa, kde se psi mohou v okolí obce pohybovat bez vodítka," uvedla Vrzalová, proč v případě místních částí uvedli pro změnu místa, kde musí být psi na vodítku. V okolí obcí jsou totiž honitby mysliveckých sdružení, které se řídí vlastními pravidly.

Ve skutečnosti je novelizace vyhlášky spíše formální záležitostí. Případů, kdy lidé nahlásí na správní odbor, že se psi ve městě pohybují bez vodítka, jsou spíše vzácností.

Podle Vrzalové odbor řeší ročně asi tři přestupky. „Lidé většinou přijdou až ve chvíli, kdy byli psem napadeni či jde o permanentní pobíhání psa například na soukromém pozemku," uvedla Helena Vrzalová.

Město Třešť se tak přidalo ke krajské Jihlavě, která stejnou vyhlášku o pohybu psů ve městech upravila už letos před letními prázdninami. Nové plochy na venčení v krajském městě přibyly například v oblasti na Havaji a Kainarova. Na Havaji sice časem vznikne parkoviště, ale než se tak stane, poslouží pejskařům.

Jihlavský magistrát vybíral místa pro volné venčení psů podle toho, kde se nejvíce pejskařů pohybuje.