Na vlastní riziko. Tak bude vypadat půlnoční odpalování rachejtlí na jihlavském Masarykově náměstí. Jihlavská radnice se totiž rozhodla uspořádat komponovaný ohňostroj až večer na Nový rok. I proto někteří Jihlavané do centra města o silvestrovské půlnoci nezavítají.

„Mně se stalo před dvěma lety, že mi vletělo cosi z pyrotechniky za bundu a měla jsem popálené břicho. Od té doby na náměstí na Silvestra nechodím, každý si to tam bouchá, jak je mu libo, a spíš než nějaký požitek z toho mám strach," řekla Petra Navrátilová z Jihlavy. Ta si raději počká na další den. „To je alespoň profesionální ohňostroj a nemusím mít strach, že mi to zas někdo odpálí pod bundu," dodala Navrátilová.

Před pyrotechnikou varuje i mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová. „Ve vlastním zájmu by lidé měli striktně dodržet návod výrobce na použití a zábavní pyrotechniku používat tak, aby neohrozili zdraví či majetek svůj nebo někoho jiného. Znamená to manipulovat s pyrotechnikou zásadně na volném prostranství, v dostatečné vzdálenosti od dalších objektů. Pozor bychom si měli dát i na mohutné zvukové efekty, které odpalování doprovázejí a které mohou při nevhodném odpálení poškodit sluch," varovala Musilová.

Komponovaný ohňostroj bude 1. ledna na jihlavském Masarykově náměstí v režii ohňostrůjce Leo Válka, rodáka z Jihlavy. Vypukne v 17.30. Na programu je také novoroční zdravice primátora Jihlavy Rudolfa Chloupka. Od sedmnácti hodin budou představitelé města nalévat lidem svařák pro zahřátí. Profesionální silvestrovský ohňostroj má v Jihlavě v plánu i club Xanadu, který sídlí v obchodním areálu na Březinkách.

K silvestrovskému veselí v Jihlavě však nepatří pouze ohňostroj a alkohol, ale také sport. Sdružení Běžec Vysočiny ve středu pořádá veřejný běžecký závod pro mládež a dospělé s názvem Silvestrovský běh. Ten je rozloučením se starým rokem a zároveň prologem nové běžecké sezony. Hromadný start pro dospělé je v jedenáct hodin. Jedná se o okruh 1 450 metrů vedený prostory jihlavského Horáckého zimního stadionu, Smetanovými sady a přilehlými ulicemi. Prezence je přímo na zimním stadionu. Závodu se zúčastní i Michal Štěpnička. „Je super, že i na Silvestra je tady možnost užít si legraci a přitom se hýbat. Na běh už se těším, musím nějak vysportovat ty chlebíčky, co si večer dám," usmál se Štěpnička.

Na středeční oslavy se chystají také jihlavské hospody a restaurace. Pivní ráj Nový rok oslaví normalizačním večírkem a například hudební klub Soul chystá akci s názvem Soulvestr.