Jak sama říká, ráda svému okolí dělá radost perníčky i dalšími výrobky, které vznikají s láskou. Vyučená švadlena a malířka skla má vztah k nejrůznějším ručním pracem a pilně své umění předává nejen dcerám, ale i vnučce. Její kreativitu a šikovnost mohli v sobotu obdivovat ti, kteří zavítali do třešťského kulturního domu na jarní akci s názvem Veselé jaro.

Jak jste se k této kreativní činnosti a ručním pracem dostala?
Já jsem to podělila, táta byl hodně šikovný a kreativní. Rád vyráběl doplňky do bytu a na zahradu. Měla jsem to přímo před očima. Tatínek něco vyráběl, mě to zaujalo, přidala jsem se k němu a okoukala to od něj. I já jsem vztah k ručním pracem přirozeně předala dál svým dcerám a teď i vnučce. Bydlíme ve staré chalupě po babičce, zařízené ve venkovském stylu, tam to jde samo. Předávat své umění dalším generacím je nesmírně důležité. Pokud by to fungovalo všude, dnešní děti by neproseděly tolik času u počítače, a věnovaly by se něčemu, co je více obohatí.

Máte pocit, že je to tak špatné?
Mě mrzí, že té původní ruční práce je nyní velmi málo a řada rukodělných činností pomalu zaniká. Stejné je to i u nejrůznějších řemesel. Všechny dětí chtějí jít studovat a o řemesla nemají zájem. Což je strašná škoda, protože originalita a řemeslná práce zanikají a za čas budou věci, které už nikdo nebude umět udělat. Kéž by se to podařilo nějak obnovit. Já ráda dělám radost druhým prostřednictvím výrobku, který je vytvořený s láskou.

Jste velmi kreativní. Jaká je vaše profese?
Vyučila jsem se švadlenou. Nemohla bych pracovat jako úřednice, potřebuji něco činorodého. Přihlásila jsem se na uměleckoprůmyslovou školu v Brně, to nevyšlo. Nakonec jsem skončila v malírně v Telči, ani nevím, co mě tam přivedlo. Strávila jsem tam asi dvacet let. Nejprve se v malírně v Telči dělaly lékárenské lahve, po revoluci se přidalo malování skla. Vyučila jsem se tam malířkou skla, tomu se věnuji dodnes. Nyní pracuji v Batelově. Malírna v Telči totiž už nefunguje.

V Třešti jste předvedla perníčky. Čemu všemu se věnujete?
Baví mě všechno, co se týká ručních prací. Hodně rády s dcerami zkoušíme nové věci a experimentujeme.Vyrábím zahradní doplňky, například květináče z oblázků. Dříve jsem také hodně šila a pracovala s textiliemi, háčkovala, malovala na hedvábí. Děláme šperky z fimo hmoty, z korálků i ze skla. Chytla mě i výroba skleněných vitráží. Bohužel, sklo je dnes artikl, o který není zájem a které se neprodává, což mě mrzí. Ruční práce, to je úžasný relax, který mě naplňuje. I svoji práci vnímám spíše jako koníčka.

Dnes máte široký výběr čemu se můžete věnovat.
Bohatou inspiraci najdete na internetu. Dále existuje spousta materiálů, ze kterých můžete tvořit. Využívám přírodní i netradiční materiály. Tatínek v době před čtyřiceti lety vyráběl zahradní květináč z oblázků, ale měl k dispozici jen cement a beton. My už máme výhodu v tom, že můžeme využít lepidla a další spojovací materiály. Práce se tím také dost ulehčí.

Vraťme se nyní k perníčkům. Je jejich výroba těžká?
Chce to velkou dávku trpělivosti, ale tak je to u každé ruční práce. Kdo nemá trpělivost a k tomu šikovné ruce, má smůlu. Já tedy tvořím metodou pokus omyl, ale ještě jsem nic úplně nevzdala. Tak to bylo i s těmi perníčky. Pekla jsem je už dříve. Velikonoční perníková vajíčka byla originálnější než klasická malovaná, vítali je i koledníci. Začaly jsme je nakonec doma péct ve velkém, pro radost sobě i ostatním. Je to hobby, kterým žijeme.

A co samotná výroba a zdobení perníčků?
I tady jsem zkoušela, co se dalo, třeba i různé druhy těsta. Nyní peču z úplně klasického těsta, které najdete v každé kuchařce. Základem je hladká mouka, cukr, máslo, vajíčka, med a koření. To je vše. Zdobení jsem se také musela pořádně naučit, šlo to postupně. Zabere to hodně času, ale pokud vás to baví, čas nevnímáte. Perníčky nás dost chytly loni, mezi lidmi je o ně opravdu zájem. Před Vánocemi a Velikonocemi v podstatě neděláme nic jiného než perníčky. Pečeme z patnácti kilogramů mouky, vyrobíme stovky kusů.

Co dalšího z ručních prací vás nadchlo v poslední době?
Jednou bych chtěla zkusit vyřezávat ze dřeva. Například mě láká udělat si vlastnoruční dřevěnou plastiku a pověsit si ji doma na zeď. Doma už mám dokonce připravený lipový špalek, zatím čeká, až se k němu propracuji.

ZUZANA MUSILOVÁ