Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rada kraje Jouklovi a Míkovi chrání majetek

Jihlava – Opozice chce na úterním zasedání zastupitelstva kraje otevřít diskusi k policejnímu vyšetřování zakázky na sypače Iveco.

27.1.2015 3
SDÍLEJ:

Vyšetřování kolem hejtmanova náměstka Libora Joukla se nejspíš týká nákupu sypačů Iveco (na snímku).Foto: Deník/ Jaromír Kulhánek

Náměstek hejtmana pro dopravu Libor Joukl a šéf krajských silničářů Jan Míka (oba ČSSD), kteří jsou obviněni ze zmanipulování veřejné zakázky na sypače Iveco z roku 2009, se zatím nemusejí obávat, že by jim kriminalisté obstavili majetek.

Významně k tomu přispěli radní kraje, když na začátku prosince rozhodli, že se Kraj Vysočina nebude připojovat jako poškozený v trestním řízení proti oběma politikům. Radní považují zakázku za naprosto transparentní a odmítají, že by byl kraj poškozen. Podle kriminalistů ale byla zakázka předražena o 33,2 milionu korun. Radní to odmítají.

„Škoda byla vyčíslena na základě nějakého posudku, který jsme ani neviděli. Navíc jsme přesvědčeni o tom, že zakázka proběhla v pořádku, nebyly porušeny žádné právní předpisy a žádná škoda nám nevznikla. To je důvod, proč se nechceme v trestním řízení jako poškození připojit," vysvětlil v polovině ledna hejtman Jiří Běhounek.

To, že se radní odmítli připojit jako poškození v trestním řízení, je špatnou zprávou pro daňové poplatníky, ale dobrou pro obviněné politiky. Pokud by se totiž kraj jako poškozený k trestnímu řízení připojil, mohl by současně navrhnout zajištění majetku obviněných, z něhož by mohla být uhrazena vzniklá škoda. Toho se zatím Joukl ani Míka bát nemusejí. Jouklovi by mohl státní zástupce například nechat obstavit rodinný dům v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku za zhruba devět milionů korun.

Nespokojená opozice

Rozhodnutí krajských radních se nelíbí opozici. Ta bude chtít o aktuálním dění mluvit na úterním zasedání krajského zastupitelstva. „Podle mého názoru, by se měl kraj k trestnímu řízení jako poškozená organizace jednoznačně připojit. Nikdo tím přece nedává automaticky najevo názor o nějaké vině. O tom musí rozhodnout až soud. Kraj se ale musí chovat hospodárně," řekl Deníku zastupitel Ota Benc z ODS. „S koaličními kolegy bychom také měli řešit možnost, jak rozhodnutí rady kraje ještě změnit," dodal Benc.

Diskutovat by se mělo rovněž o tom, proč rada kraje udělala takové rozhodnutí bez toho, aniž by se seznámila s důkazy, které kriminalisté v dosavadním průběhu vyšetřování nashromáždili. Ze zákona na to má poškozený právo. „Máme informace z předchozích vyšetřování i z výběrového řízení. Pokud bude v této kauze někdo pravomocně odsouzen a bude vyčíslena konkrétní výše škody, pak není problém, aby kraj peníze vymáhal prostřednictvím občanskoprávního řízení," zmínil ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec.

„Tato možnost tu samozřejmě je, ale jde o další extra náklady na řízení, které se musí udělat celé znovu. To není příliš hospodárné, když v případě připojení se jako poškozený v trestním řízení stačí napsat jeden papír," řekl okresní státní zástupce Kamil Špelda.

Kraj si také bude muset hlídat případnou promlčecí lhůtu. V případě nedbalosti jde o deset let. U úmyslného trestného činu je to patnáct let.

Kraj má stále možnost své rozhodnutí změnit a k trestnímu řízení se jako poškozený připojit. Úplně poslední příležitost bude mít v případě, že se celá kauza dostane před soud.

Jinou zakázku řeší soud

Připojit se k trestnímu řízení v kauze sypačů Iveco by se mohla i Krajská správa a údržba silnic Vysočiny. To je však poměrně absurdní situace, protože obviněný Jan Míka je stále ve vedení správy, čímž by šel sám proti sobě. Krajští silničáři se naopak připojili jako poškození v jiné kauze, kde byl obviněn bývalý náměstek krajských silničářů Aleš Fučík. Šlo o předražené zakázky na měření hluku. Trestní oznámení tehdy podávali hejtman Běhounek a ředitel krajského úřadu Kadlec. Kauzu řeší Okresní soud v Jihlavě.

Libor Joukl se opakovaně odmítl ke svému obvinění vyjadřovat. Letos v půli ledna ale rozeslal zastupitelům kraje e-mail, v němž znovu obhajuje nákup sypačů Iveco a nově kritizuje nákup tater. Kraj si už loni nechal udělat na tatry odborný posudek, podle něhož jsou výrazně přetíženy přední nápravy. „Ke každému vozu se musí dle navážených hodnot přistoupit individuálně, podle přetížení, návrhu řešení, ceny přestavby a stáří vozu. Mohu vás ubezpečit, vozidla pořízená po roce 2008 tento problém nevykazují. Zatím se to týká pouze vozů Tatra, kdy při znaleckých posudcích nevyhovovalo osm z osmi kusů. Vozidla značky Iveco a Mercedes tento problém nevykazují," napsal Joukl.

Posudek na tatry byl vypracován loni 21. října. Na den přesně pět měsíců poté, co kriminalisté 21. května obvinili Libora Joukla a Jana Míku ze zmanipulování veřejné zakázky na osmadvacet sypačů Iveco.

Autor: Roman Martínek

27.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Lucinka s bedlou, kterou tento týden u Hodic našel její děda Láďa.
3

Našli jste plné koše hub nebo ukázkové hřiby? Pochlubte se ostatním!

Ilustrační foto.

K soudu šli znovu „klauni“ i násilník, který dával rány. Odvolávali se zbytečně

Hrál si na podnikatele a nabízel lidem kotle

Jihlavsko – Jednapadesátiletý muž z Českobudějovicka se tvářil jako podnikatel a nabízel lidem dodání plynového kotle. Nový kotel si od něj objednal i jeden muž z Jihlavska. Dal mu zálohu, ale svého kotle se nedočkal. Podvodníkovi teď hrozí trest odnětí svobody až na tři roky, protože se trestné činnosti nedopustil poprvé.

Zápas v Poličce rozhodovaly nájezdy

Polička – Hokejbalisté SK Jihlava dál drží druhé místo v I. lize. A to i přesto, že o víkendu brali jen bod za porážku po samostatných nájezdech. Tu jim připravil nepříjemný celek Poličky.

Na záchytce lidé pobudou tři hodiny nebo i celý den

Jihlava – Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě v letošním roce poskytla azyl osmdesátiletému seniorovi i šestnáctiletému mladíkovi. Jde o nejstaršího a nejmladšího zachyceného opilce mezi téměř osmi sty lidmi, kteří byli od začátku roku na takzvané záchytce ubytovaní.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení