Snažíte se vymýšlet nějaká zpestření pro návštěvníky. Co to je letos?

V expozici spotřební elektroniky máme malou výstavu, která ukazuje vývoj televizních přijímačů od úplných začátků. To znamená, že tu lidé uvidí mechanickou televizi, první elektronické televize i ty řekněme současné, které se vyráběly v Československu v padesátých letech minulého století. Modely staví Vladimír Bradáč, který bydlí nedaleko Prahy, a je členem našeho spolku. Televize byly přes léto umístěné v České televizi, lidé si je mohli prohlédnout třeba během dnů otevřených dveří, a poté dorazily do Třeště. Tato výstava u nás zůstane do léta příštího roku. Také bychom chtěli rozšířit výstavku starých funkčních telefonů, které se návštěvníkům líbí.

Muzeum, které zaujme malé i velké návštěvníky, je otevřené spíše příležitostně, případně po telefonické domluvě. Není to trošku škoda?

O to, aby tady byla stálá otevírací doba, se snažíme už delší dobu. Nyní to vypadá nadějně. Řešíme s městem, že by přes letní sezonu fungoval brigádník, který by zajistil provoz muzea. Pokud se chce nyní někdo do expozice podívat, doporučuji zavolat si a domluvit se už den předem. Někdy se stane, že přijedou turisté do Třeště, rádi by zašli i sem k nám, ale bohužel to není možné, protože zrovna není k dispozici nikdo, kdo by je do muzea na prohlídku vzal.

Co dalšího plánujete?

Jelikož jsme malý spolek, kde se pracuje formou brigád a svépomocí, vše jde pomaleji. Postupně se snažíme vyklidit skladiště ve třetím patře. Rádi bychom expozici rozšířili o další patro. Tedy ze dvou na tři. Je to ale ještě otázka několika let. Věci postupně přesouváme do budovy v areálu nádraží, která je upravená a slouží jako depozitář. Tu jsme zakoupili před pěti lety. Budovu, kde je nyní muzeum, máme od roku 2004.

Muzeum Tesla v Trešti.
Rádi bychom expozici rozšířili o další patro, plánují v Muzeu Tesla

O co je mezi návštěvníky největší zájem?

Určitě o exponáty, které jsou v provozu. To byste neřekli, že zaujmou i klasické telefony s rotačním číselníkem. Dnešní generace už s nimi neumí volat. Oblíbené je televizní studio, které tady máme dva roky. V malé hlasatelně si lidé mohou vyzkoušet, jak to v televizním studiu asi tak vypadalo nebo vypadá. Mohou si sednout před kameru a hned se na sebe podívat v televizi. Zajímavé jsou i ty zmiňované televizory, které jsou do dnešní doby funkční. Občas si nějaký náš exponát jako televizi, rádio nebo magnetofon vypůjčí reklamní agentury nebo filmaři pro natáčení jako rekvizitu. Ať funkční, nebo nefunkční. Ale to se děje spíše nárazově.

Dá se říct, jaký je tady nejvzácnější exponát?

Unikátních věcí tady je poměrně hodně. Sice to není tak atraktivní pro běžného návštěvníka, kterému toho asi moc neřeknou, ale pro nás jako techniky jde o zajímavé objekty. Konkrétně je to vysílací technika a vysílače v prvním patře. Jsou to unikátní kusy vyrobené v jednotkových sériích. Takže existuje třeba jenom jeden kus.

Vy jste také pořádali prohlídky krytu S-7 v ulici V Kaštanech v Třešti, jemuž se také říká supertajné skladiště rajčat. Bohužel se tam lidé už dva roky nemohli podívat.

Zpřístupnění se musí vyjednat s majitelem objektu, kterým je Ministerstvo vnitra ČR, to ale bohužel prohlídky již po dvakrát nepovolilo. Prohlídky krytu S-7 lidi pořád lákají, takže to zkusíme opět příští rok. Když jsme prohlídky dělali, byly téměř hned plné a k nám i na infocentrum stále volají a píší noví zájemci. Budeme doufat, že v příštím roce se nám to zase podaří.

MUZEUM TESLA

Muzeum Tesla je expozice zřízená Historickým radioklubem československým se sídlem v Třešti. Muzeum Tesla vzniká postupně již od roku 1995 a v současné době je největší sbírkou exponátů s podobným zaměřením v Evropě. Sbírkové předměty byly nejprve shromažďovány a skladovány v různých částech republiky. V květnu 2003 se do vlastnictví radioklubu podařilo zakoupit budovu bývalé sýpky v Třešti nedaleko Jihlavy. Po necelých 10 letech rekonstrukcí a úprav budovy, které ale dosud nejsou zdaleka u konce, se podařilo v srpnu 2012 slavnostně otevřít první veřejně přístupnou expozici s názvem Tesla, dědictví Č.S. elektroprůmyslu.