Nezaplatili členský poplatek, a tak ve straně k prvnímu dubnu skončili. Tímto způsobem se z jihlavské ODS rozhodlo odejít její „radikální křídlo". Jihlavská ODS tak přišla o více než deset členů. Tímto způsobem ze strany odešel například Erich Janderka. „Odešel jsem, protože ODS je už mrtvá strana a nedá se s tím nic dělat. K pravicovosti má neuvěřitelně daleko," nechtěl více komentovat svoje rozhodnutí Janderka.

Jeho spory v jihlavské ODS v únoru tohoto roku vyústily v hlasování jihlavského zastupitelstva o odvolání Janderky z funkce radního. Odvolat Janderku se však ODS nakonec nepodařilo. Chyběl k tomu jediný hlas zastupitele.

O tom, že by Janderka přestoupil do jiné strany, neuvažuje. „Nevidím důvod," řekl. Politika ho prý za více než dvacet let působení v ní nezklamala. „Zklamat jsem mohl akorát sám sebe. To spíš někteří lidé v ní mě zklamali," vyjádřil se s tím, že konkrétnější být nechce.

Dá se předpokládat, že Janderka ve funkci jihlavského radního a zastupitele zůstane do konce volebního období, které končí za pár měsíců.

ODS prý už není pravicovou stranou

Partaj opustil také bývalý šéf ODS v Jihlavě Jan Tesař. „S politikou ODS se už delší dobu neztotožňuji. Není pro mě pravicová tak, jak bych si od ODS představoval. Druhým důvodem je to, že v jihlavské ODS vládne populismus a hraní si na osobnosti. Pokusil jsem se spolu s dalšími něco změnit, to se nám v rámci ODS nepovedlo, a tím se uzavírá kapitola mého stranického členství," vyjádřil se Tesař, který stejně jako Janderka o vstupu do jiné politické strany neuvažuje.

Tesař dále naznačil, že v jihlavské ODS se v současné době nehraje týmově, ale že jde o boj o přežití ve funkcích. „To je funkce senátora nebo primátora, je to populistická záležitost," dodal Tesař.

To však primátor Jihlavy a dnes už bývalý spolustraník Janderky a Tesaře Jaroslav Vymazal odmítá. „Nic jiného se očekávat nedalo. Tito lidé zřejmě cítili, že nemají takový vliv, jak by chtěli. Je to spojené s tím, že ODS už nemá takové preference jako dříve, a to samozřejmě řadu lidí odrazuje. Nenaplňuje to jejich ambice," vyjádřil se primátor s tím, že méně někdy znamená více. „To platí konkrétně pro tento případ. V rámci ODS je stále hodně členů. Členská základna zhubla, a myslím, že nám to sluší a že nám to prospělo, v ODS je stále hodně lidí, kteří mají sílu," uzavřel Vymazal.