Na zdejších školách zájem o anketu v poslední době citelně ochladl a loni už děti ze základních škol a studenti škol středních dokonce ani žádného učitele na prestižní ocenění nenominovali.

Nyní, na prahu jubilejního dvacátého ročníku kantorské ankety, na možnost přihlásit svého učitele upozornila krajská radní pro školství Marie Kružíková. „Na Vysočině se o základní a následné středoškolské nebo učňovské školství stará více než šest a půl tisíce učitelů. Není lepší reklama a    podpora regionálního školství než spokojení žáci a studenti, již mají zdravý respekt ze svých pedagogů, kteří jsou jim nejen vzory, ale i přáteli," vzkázala Kružíková.

Pravidla ankety jsou stejná jako v minulých letech. Do přihlášky je nutné napsat stručnou charakteristiku navrhovaného pedagoga, popsat jednu společnou příhodu a připojit podpisy sta osob, které s nominací souhlasí.

V lednu a únoru 2013 budou navrhovatelé, tedy děti, své učitelky a učitele obhajovat v regionálních kolech.

Začátkem března je na programu semifinále, finále je naplánováno na pátek 22. března 2013. Součástí finálové volby je i SMS hlasování o takzvaného Ámose sympaťáka. Dětská porota vybírá Dětského Ámose a novináři svého Média Ámose.

Na Vysočinu už nevšední titul Zlatý Ámos jednou doputoval. Ve školním roce 2005/2006 jej získala Ivana Krumplová z Pelhřimova.