Stavba cyklostezka na severním okraji města vyjde na bezmála šedesát milionů a za ulicí 5. května bude začínat netradičně. „Součástí cyklostezky bude tunel pod Pávovskou silnicí zhruba v místech, kde byla betonárka,“ připomněl náměstek primátora pro dopravu Vratislav Výborný (ČSSD). Z tunelu pak budou cyklisté pokračovat zhruba podél železniční trati směrem na Havlíčkův Brod.

Do výběrového řízení se přihlásilo šest uchazečů a zvítězila firma Alpine Bau. „Nebudu tajit, že to je jedna z dcer společnosti PSJ,“ podotkl Výborný. Významný zaměstnavatel v lokalitě Bosch Diesel pak slíbil vybudování cykloboxů. I když je termín dokončení až závěr května 2019, už letos v září musí být přichystaný koridor, kudy cesta povede.

Byla vybrána také firma, která vybuduje záchytné parkoviště P + R u městského hřbitova pro sto deset aut a upraví přilehlou křižovatku. Zakázku za jednatřicet milionů získala jihlavská firma PSJ.

Ve střeše kostela sv. Petra a Pavla v Petrovicích jsou díry, oprava si vyžádá přes milion korun.
Koncert podpoří opravu kostela

Záchytné parkoviště musí vzniknout do konce letošního listopadu, ale už v polovině srpna musí být hotové zastávky MHD v této lokalitě. To je podmínka pro tento typ parkoviště. Pozitivní je, že parkování tam bude zdarma. „Pokud bude parkoviště vybudované s dotací, bude prvních pět let určitě zdarma,“ potvrdil primátor Jihlavy Rudolf Chloupek (ČSSD).

Křižovatka pak může být vybudována později, ta má termín do konce května příštího roku. „Bude vybudován odbočovací pruh i odbočka na budoucí možný vnitřní okruh Jihlavy, což bude cesta na parkoviště a poté směrem dolů,“ poodhalil náměstek Radek Popelka (ANO).

Zároveň se podařilo vybrat firmu, která se postará o zvýšení bezpečnosti na jedenácti přechodech ve městě. Do výběrového řízení se přihlásila pouze Eurovia, která zakázku za osm milionů získala. „Úměrně ceně klesá počet uchazečů,“ poznamenal Chloupek. Všechny projekty jsou v Integrovaném plánu rozvoje území, budou tedy podpořeny výraznou dotací.