Lokalita aktuálně slouží především jako parkoviště, je to od poslední úpravy, která se uskutečnila ještě za minulého režimu. „V minulosti náměstí neslo jméno svatého Jana a tvořilo předprostor Brány Matky Boží, sbíhaly se na něm cesty od Pelhřimova a Telče,“ připomněl mluvčí radnice Radovan Daněk.

Po revitalizaci by mělo být místo mezi Žižkovou, Seifertovou a Fibichovou ulicí také bezpečné pro cesty dětí do školy, denně jich tudy projdou stovky. Náměstek primátorky Vít Zeman (Žijeme Jihlavou – TOP 09) hovoří o posílení společenského a kulturního charakteru náměstí.

Zoo Jihlava.
Jihlavská ZOO letos tolik netáhla. Přišlo o třetinu méně lidí. I kvůli covidu

Magistrát chystá zadání architektonické soutěže, do přípravy se může zapojit i veřejnost. Pátého října od pěti hodin večer se lidé sejdou přímo v Dělnickém domě. Mohou tam i navrhovat, jaký název náměstí ponese. „Rádi bychom nové pojmenování promítli do zadání soutěže,“ podotkla Tereza Kafková z Útvaru městského architekta.

Historici, památkáři, odborníci na veřejný prostor a politici se shodli na idee pojmenovat náměstí po významné jihlavské osobnosti, ideálně po ženě. „Shodli jsme se na tom, že bychom rádi vnesli do veřejného prostoru více žen,“ uvedla zastupitelka Eva Nováková (Žijeme Jihlavou – Piráti) s tím, že by se s novou adresou měli ztotožnit v první řadě místní obyvatelé.