Vedení města nechce současné situaci jen nečinně přihlížet. „Řešíme, jakým způsobem holiny osázet, abychom zabránili jejich vysychání,“ potvrdila primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava). „Jsme na začátku problému, se kterým neumíme pracovat,“ přiznala.

Náměstek pro životní prostředí Vít Zeman (Žijeme Jihlavou – TOP 09) připomněl, že město s chybějícími lesy přestává být ze severu chráněné od negativních vlivů dálnice a průmyslové zóny. Míst, která je třeba osázet je ale příliš mnoho a zapojit do obnovy lesů by se tak mohla i veřejnost. „Jde o zdraví nás a našich dětí,“ dodal Zeman.

Magistrát by lidem mohl dodat alespoň sazenice, ale i těch je nedostatek. „I když nejde o cenu, nyní stojí čtyřikrát více než dříve,“ spočítal náměstek. Připomněl, že polovina stromů, které byly loni vysazeny, uschla. A to i přesto, že je cisterny pravidelně zalévaly.

Radnice ví, že někteří Jihlavané už sázet stromy začali. „Chtěla bych poděkovat všem, kteří se do toho už pustili, ale rádi bychom o tom věděli. Les má svá pravidla a není možné, aby tam vznikaly partizánské akce,“ řekla primátorka. Smrkové monokultury už se nevrátí, nyní se sází půl na půl smrky a jiné druhy stromů. „Nemůžeme všechny smrky nahradit buky,“ uvědomuje si Zeman.