Hlásné trouby radnic, jak se někdy také obecnímu tisku přezdívá, se pravděpodobně hned tak kritickým hlasům neotevřou. Schvalování novely tiskového zákona totiž minulý týden Poslanecká sněmovna odložila.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura krok zdůvodnil tím, že je návrh třeba ještě upravit, protože stávající dikce podle něj situaci nevylepší. Nejdříve se tak novela tiskového zákona dostane na stůl při únorovém zasedání sněmovny.

To, že se schválení protahuje, potvrdil také Jan Vondryska z ministerstva kultury, které s návrhem zákona přišlo. „Návrh byl sice už na jaře projednán garančním výborem, z pořadu projednávání na plénu byl již několikrát stažen," uvedl Vondryska.

To, že nemá právo publikovat v radničních novinách, se v Jihlavě například nelíbí opoziční TOP 09. Zastupitelka Věra Podhorská upozornila, že opozice prostor v Novinách jihlavské radnice nedostává, a když se před časem snažila článek do novin dostat, byla odmítnuta.

„V novinách mají reklamu zadarmo"

„Vnímám jako důležité, abychom mohli publikovat v radničních novinách bez obstrukcí," narážela Podhorská na fakt, že v Jihlavě v minulosti „nejel vlak" přes redakční radu, která nehodící se články prostě nevydala. „Vedení radnice si momentálně dělá prostřednictvím radničních novin zadarmo politickou reklamu, která je placená z peněz daňových poplatníků," nebojí se ostřejších slov na adresu vládnoucí koalice Věra Podhorská.

Mluvčí magistrátu Radek Tulis už před časem uvedl, že v minulosti byla v novinách strana určená opozici, ale nakonec musela být zrušena. „Byly problémy s včasným doručováním příspěvků, s odchylováním od témat i s nekorektními útoky zcela mimo témata. Proto byla rubrika asi před čtyřmi lety z novin vypuštěna," vysvětlil důvod zrušení stránek mluvčí Radek Tulis.

Podhorská upozornila, že jediným způsobem, jak se může vyjádřit k ožehavému tématu, je reakce na otázky z médií. I tam ale vidí úskalí. „Většinou nás novináři osloví ke komentáři k problému, a až pak se ptají primátora. To nepovažuji za férové," dodala Podhorská.

Doufá, že novelou dostane více prostoru.