Pozitivní vliv na přírodu zní úsměvně, ale je pravdou. „Koly terénních aut totiž suplujeme stáda zubrů, kteří v dávných dobách chodívali pít k potokům a udržovali tak v jejich okolí podmáčenou a bahnitou strukturu povrchu. V ní pak žili dnes už vzácní a zákonem chránění živočichové jako je listonoh, žábronožka, kuňka a podobně,“ vysvětlil organizátor Tomáš Kratochvíl.

Záměrem pořadatelů pak je přiblížit unikátní spolupráci ochránců přírody a vyznavačů offroadů široké veřejnosti. Proto je pro návštěvníky připravený bohatý doprovodný program. Lidé budou mít možnost svézt se v závodním kamionu nebo ve vojenském obojživelném pásáku. Opakovat se budou i oblíbené skoky do Jožina z Bažin. „Odrazová rampa ale bude letos ještě vyšší a víc bude i bahna,“ usmál se Karel Fiala, který bude akci spolu s Danem Adamem moderovat.

Poškozené BMW
Policista potvrdil zloděje aut jako svého informátora, kradl i na Vysočině

Letošní ročník přitom bude s Dakarskou účastí. Přijede závodní tým úspěšného závodníka v kategorii kamionů Martina Macíka a Ondřej Klimčiw s novou škodovkou. Vedle autogramiády a ukázkové jízdy se Jihlavané mohou v sobotu večer těšit i na talk show Posedlí Dakarem, ta bude v DKO. Pístovské mokřady přitom nejsou akcí, která je jen pro muže. Ženy se totiž mohou utkat v trialu, pro nejmenší potom budou připravené dětské buginy či terénní čtyřkolky. Mohou si zkusit bagrování a zaskákat si v nafukovacích atrakcích.