Na Deník se rodina obrátila před čtrnácti dny. Když reportér Deníku minulý týden ve čtvrtek požádal realitní kancelář o vyjádření, trvalo jí to několik hodin. Výsledkem byla informace, že je rodině ochotná vrátit nejprve sto tisíc korun, po dalších pátečních jednáních souhlasila realitní kancelář s vrácením poloviny částky, kterou rodina za blokaci zaplatila.

Dům ve Stonařově na Jihlavsku
Dům hrůzy ve Stonařově se prodává. Klienti obviňují realitku, že o vraždě mlčela

 „Samozřejmě jsme rádi, že nám chce kancelář vyjít vstříc, ale i přesto se domníváme, že máme nárok na více peněz. Navíc bychom rádi věděli, za jaké služby si chtějí nechat zbytek peněz, tedy 105 tisíc korun,“ reagovala paní Halina, matka syna, který měl o dům zájem. Její celé jméno Deník zná, ale na její žádost jej nezveřejní. Vzhledem k citlivosti věci se obává odsudku z řad známých.

Po podpisu blokační smlouvy kancelář dům stáhla ze své nabídky, ale po negativním stanovisku kupujícího jej tam znova zařadila. Původní cena domu byla téměř 5,3 milionu korun. Nyní je nabízen za 4,7 milionu.

Roman Wopat. Emeritní policejní rada a  zástupce ředitele pro kriminální službu, právník a učitel kriminalistiky na Policejní akademii ČR, a odborný poradce seriálu.
Bývalý policista a poradce Odznaku Vysočina: Detektivky jsou pro mě pohádka

Realitní kancelář poslala Deníku ve čtvrtek odpoledne vyjádření prostřednictvím mluvčí Karolíny Václavkové. „V průběhu realitního obchodu nedošlo k žádnému právnímu pochybení ze strany realitní kanceláře. Ačkoliv odstoupení od smlouvy z důvodu historie objektu není právně možné, snažili jsme se vyjít kupujícím vstříc a nabídli jim finanční kompenzaci nad rámec našich povinností tak, abychom v situaci mezi ním a prodávajícím přispěli k dohodě,“ reagovala mluvčí.

Rodina už minulý týden podala na realitní kancelář trestní oznámení. Domnívá se, že byla podvedena. Podle ní jim makléř zamlčel důležité informace o zločinu, přestože se na historii domu členové rodiny ptali. „Výslovně jsme chtěli znát historii domu, ale zamlčeli nám to. Kdybychom to věděli, rozhodně bychom dům nekupovali, ani nepodepsali blokační smlouvu,“ řekla Deníku paní Halina, jejíž rodina je silně nábožensky založená.

Aktuální fotografie pořídil na staveništi jihlavský radní a manažer výstavby Horácké multifunkční arény David Beke. Stavební ruch je z nich jasně patrný.
Začíná výstavba Horácké multifunkční arény, demolice zimního stadionu pokračuje

Takzvaná blokační smlouva mezi kanceláří a klientem je napsána tak, že je klient seznámený s tím, že když odstoupí od koupě domu, nedostane zpátky ani korunu. „Z právního hlediska je to možná v pořádku, ale z lidského a morálního je to naprosto tristní přístup bez špetky ohleduplnosti. Nejde tu přece o nějakých pár tisíc, ale o stovky tisíc korun. Je s podivem, že ve smlouvě nemají stanoveno procentuální vypořádání,“ vyjádřil se právník rodiny Aleš Čáp z Jihlavy.