Právě jste vyhodili 1,7 milionu do vzduchu. Svědčí to opravdu o zodpovědném přístupu. Těmito slovy zhodnotil primátor města Jihlavy Rudolf Chloupek (ČSSD) výsledek hlasování zastupitelstva města o tom, zda Jihlava podá ústavní stížnost, a to kvůli konání referenda o nakládání s odpady. Zastupitelé totiž ústavní stížnost na svém úterním zasedání neschválili.

To znamená, že příští rok na podzim se bude v Jihlavě kromě krajských voleb konat také referendum. „Od začátku tvrdíme, že otázky v referendu jsou špatné. Neznám v odpadech jinou koncovku, než je zařízení na energetické využití odpadu. Jestli někdo vytřídí plastové lahve, které se vezou do Číny, a pak je doveze zpátky, tak je to ekolog," poznamenal ironicky na úvod rozpravy o konání referenda Chloupek.

Zastupitele v hlasování nepřesvědčilo ani vyjádření zastupitele Matěje Koláře (Forum Jihlava), který je sám v přípravném výboru referenda zainteresovaný. „Dnes si připadám jako hlupák. Situace před dvěma lety, kdy se vymýšlely otázky a kdy se sbíraly podpisy pro referendum, byla jiná. Měli jsme málo informací o tom, jak může spalovna vypadat, že nemusí být tak obrovská. Nicméně referendum vypsat můžeme, ale můžeme změnit otázky," řekl Kolář.

Jenomže tak to není. Kvůli rozhodnutí soudu se musí referendum v Jihlavě konat tak, jak je dané, čili otázky není možné měnit. „Jediná možnost je udělat současně další referendum, ale s jinými otázkami," vyjádřil se vedoucí správního odboru jihlavského magistrátu Jan Vystrčil.

Udělali jsme chyby

Na jednání zastupitelstva promluvil z veřejnosti Josef Sklenář, který sbíral podpisy pro referendum. „Dělali jsme chyby na obou stranách, nicméně jedno je nezpochybnitelné, deset procent občanů si referendum přeje," řekl Sklenář.

Mezi otázky, na které budou Jihlavané v referendu odpovídat, patří například otázka: Jste pro, aby město Jihlava v samostatné působnosti podniklo veškeré kroky pro zvýhodnění občanů, kteří produkují málo směsného komunálního odpadu a více třídí, oproti těm, kdo třídí méně a vyprodukují více odpadu?

Jenomže například takovýto motivační systém v Jihlavě ale už funguje, a pokud podle magistrátu obyvatelé v referendu na tuto otázku odpovědí ne, zavře se Jihlavě cesta právě k tomuto motivačnímu systému.