„Pro nás je to čistě informace, neznamená to, že bychom Rohoznou vyčlenili z oblasti našeho zájmu. Vložili jsme do všech lokalit, kde uvažujeme o úložišti, už řadu prostředků a nehodláme se vzdát. Chceme dále jednat,“ uvedl Jiří Slovák, vedoucí oddělení přípravy hlubinného úložiště ze Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).

Správa se zatím snaží jít na obce po dobrém a přesvědčit je penězi. Za souhlas s geologickým průzkumem nabízí finační injekci do rozpočtů ve výši několika milionů korun ročně.

Pokud se ovšem správa s některou z vybraných lokalit nedomluví, v republice je jich vytipováno dohromady šest, může se do celé hry vložit stát, který má právo rozhodnout, kde se budou dělat průzkumy a nakonec i to, kde úložiště bude. „Když nám obce průzkum neumožní, mohl by se uskutečnit proti jejich vůli,“ potvrdil před časem šéf SÚRAO Vítězslav Duda.

O tom, že referendum mělo víceméně pouze demonstrativní charakter, ví i starosta Rohozné František Venkrbec. Přesto v něm vidí pozitivum. „Nepředpokládám, že bychom něco zastavili. Každopádně ale celou věc aspoň prodloužíme a oddálíme rozhodnutí,“ myslí si.

Podle současného scénáře by měly být v roce 2015 vybrány dvě vhodné lokality, konečné rozhodnutí by mělo padnout o deset let později.