„Jihlavské kino až na některé drobné výpadky na konci druhé světové války nebo kvůli rekonstrukcím prakticky promítá celých sto let," vyjádřil se promítač z jihlavského kina Dukla Lukáš Fous.

Budova stojí na zasypaném městském příkopu, kino město v roce 1915 nechalo postavit pro německou menšinu. „Proto byl původní název kina Reform, toto jméno mělo kino do roku 1945. Poté bylo přejmenovalo na Stalingrad, což byl v té době takový revoluční název, který kino neslo do roku 1962. Pak už to nebylo populární a politicky průchodné, takže název změnilo ze Stalingradu na Dukla," informoval o názvu kina Lukáš Fous.

V roce 1996 zanikla v Jihlavě takzvaná Městská správa kina a kino bylo pronajato novému soukromému provozovateli. „Několikrát jsme přemýšleli, zda název kina přejmenovat, ale je pro místní tak zažitý, že jsme se rozhodli, že ho ponecháme," dodal zaměstnanec Dukly.

V roce 2008 proběhla poslední velká přestavba této budovy, promítací sál byl v kině původně jeden, nyní jsou dva. Aktuální kapacita je asi 220 míst.

Srdcem každého kina je podle Lukáše Fouse kabina, ta jihlavská je situována do tvaru písmene L. „Jsou tu promítací stroje, které jsou pro 35 milimetrový film, jsou dva, aby se dalo přepínat tam a zpátky. Slýchávám názory, že se dříve promítalo z videokazet nebo DVD, ale nikdy to tak nebylo. Promítá se buď z filmového pásu, nebo se v roce 2012 až 2013 přecházelo na digitální formát," vysvětlil promítač.

To znamená, že technologie ve všech kinech na světě je stejná. „Je úplně jedno, kde na světě v kině jste, pokud přijde film z Ameriky, z Ruska, z Íránu, odkudkoliv, tak ho dokážeme přehrát. A díky Mezinárodnímu festivalu dokumentárních filmů to máme odzkoušené," usmál se Fous.

Ten se k práci promítače dostal náhodou, když sháněl letní brigádu. „Můj bratr se znal s majitelem kina, no a z letní brigády se stal šestnáctiletý koníček," přiblížil. Pracovat v kině ale podle něj neznamená být kinem živ. „Kino své zaměstnance neuživí. Nastálo tu nikdo není, všichni to děláme za nějakou korunu ve volném čase, většina proto, že je to baví. O tuhle práci není obecně moc velký zájem. Je to relativně hodně práce za málo peněz i v nočních hodinách včetně víkendů a svátků," uzavřel Fous.