Nový centrální registr vozidel ani tři měsíce po svém spuštění nefunguje tak, jak by měl. Řidičům a úředníkům stále připravuje nejedno nepříjemné překvapení. Své o tom vědí i v Jihlavě.

Podle vedoucího Odboru dopravy jihlavského magistrátu Jána Tinky jsou hlavním problémem stovky chybných dat, které musí úředníci ručně přepisovat. Práci jim navíc komplikuje i to, že registr vozidel stále není napojen na základní registry. Ministerstvo dopravy (MD) ale nový centrální registr vozidel považuje za funkční.

„Systém jako takový už funguje a nepadá. Lidi odbavujeme, jen to trvá o něco déle. Největší komplikací jsou chybná data, která se asi správně nepřeklopila ze starého systému. Jednomu majiteli vozidla se stalo, že u jeho vozu bylo uvedeno sedm vlastníků, a přitom tam měli být jen dva," přiblížil Ján Tinka. Celou záležitost tedy museli komplikovaně řešit přes MD dopravy, protože chybně uvedené vlastníky nemohli jihlavští úředníci ze systému vymazat.

Propojení chybí

Špatné údaje se v posledních dnech vyskytly u čtyřiceti procent žadatelů. „Stane se, že je v systému uvedená jiná barva vozidla než jaká je skutečnost, některé informace zase chybí úplně. Bezproblémová je jen registrace nových vozidel, kde se stejně musí vše vypsat ručně," doplnil Tinka. Správné údaje musí úředníci zdlouhavě ověřovat podle záznamů v technických průkazech vozidel.

Podle Ministerstva dopravy měly být ty největší problémy odstraněny v září. „Do konce září mělo dojít k vyčištění nejzávažnějších chyb v datech, kterých bylo asi 800 tisíc," nastínil Martin Novák, mluvčí MD. Jak se odstranění chyb dodavateli povedlo, má být jasné během tohoto týdne.

Odbory dopravy ale upozorňují na další nedostatky systému, třeba na to, že stále chybí propojení se základním registrem. „Pokud by toto fungovalo, nemuseli by se teď naši klienti prokazovat občanským průkazem. Stačilo by si je jen vyhledat v systému, jak jsme byli zvyklí doposud, a jejich totožnost ověřit jen podle uvedeného rodného čísla," vysvětlil Tinka.

K napojení na základní registry má podle informací z ministerstva dojít do konce roku. „Stále platí, že toto napojení neprovedeme do té doby, dokud si nebudeme jisti, že to nezpůsobí jakýkoliv další výpadek registru," doplnil Novák.

Na jihlavský registr vozidel nyní míří méně lidí než na jaře a v létě, v pondělí jich tam odbavili 190.

ZUZANA MUSILOVÁ