Ke konci se zatím blíží výstavba nové budovy s bufetem, sprchami a zázemím pro návštěvníky koupaliště. Jak to bude s rekonstrukcí bazénu, který po více než padesáti letech fungování dosloužil, se aktuálně řeší úpravou projektu.

Městys stále počítá s tím, že i přes další zdržení se všechny práce stihnou dokončit do příští sezony, a vyhlášené koupaliště, které lákalo lidi ze širokého okolí, v červnu roku 2016 zahájí sezonu v novém.

Počítá se také s dalšími úpravami areálu, jako je například nové osvětlení, výsadba zeleně a oprava dětského bazénku. Zatím není jasné, jestli na všechny tyto záměry zbudou peníze.

„Jde o to, že zastupitelstvo na celou rekonstrukci koupaliště vyčlenilo maximální částku 20 milionů korun plus DPH a tu nechce přesáhnout. Jen nerezová vana odhadem vyjde na deset až patnáct milionů. Jelikož nechceme nerezovou vanu nahradit levnějším, a tudíž i méně kvalitním materiálem, musíme úspory hledat jinde. Výrazně ušetřit můžeme například tak, že bazén nebude osvětlený a bude tam jedna atrakce místo plánovaných tří. Nerez je jistota, že bazén déle vydrží," vysvětlil loucký starosta Viktor Wölfl s tím, že během několika dnů bude vyhlášeno výběrové řízení na rekonstrukci bazénu, do zimy se vše připraví tak, aby většina stavebních prací byla hotová.

„Na realizaci máme ještě čas. Že bychom nestihli ani další sezonu, to si nepřipouštíme," doplnil starosta. Rekonstrukce koupaliště se totiž zasekla už loni, kdy se vyskytly problémy s projektem. Původně mělo být hotovo do zahájení letošní koupací sezony.

Loucké koupaliště je mezi milovníky koupání velmi oblíbené. Každý rok jej navštíví desítky tisíc lidí, hodně záleží na průběhu léta. Například loni ale provozovatelé zažili jednu z nejhorších sezon a šli do statisícových ztrát.

Na znovuotevření louckého koupaliště se těší například Miloslava Bednářová z Jihlavy. „Velmi mě mrzí, že je koupaliště letos zavřené. My tam jezdíme často, rádi si do Luk uděláme výlet na kole po vyhledávané cyklostezce. I když byl areál starý, líbilo se nám tam více než třeba ve Vodním ráji, kde je až moc lidí. Rekonstrukci chápu, byla už opravdu potřeba. Prostě si musíme počkat na příští rok," uvedla Bednářová.

Na nové koupaliště již netrpělivě čekají také v Třešti, i tam mají oproti původním plánům zpoždění. Radnice plánuje zahájit jeho výstavbu na podzim. Stavební firmu začne vybírat v srpnu.

Z tohoto výběrového řízení vyplyne i cena nového rekreačního areálu, který bude mít podobu přírodního biotopu. Koupaliště by pak mělo obyvatelům šestitisícového města sloužit od příštího léta. Město na stavbu koupaliště vyčlenilo patnáct milionů korun. Pokud výsledná cena zakázky tuto částku převýší, budou se projektem znovu zabývat zastupitelé.

Lidé z Třeště se zatím většinou jezdí koupat do zatopeného lomu u sousedního Čenkova, který je už dlouhá léta velmi oblíbenou destinací. Nový rekreační areál s denní kapacitou 600 lidí vznikne ve městě u třešťského potoka v lokalitě Malvíny, kde bývaly sklady. Vodní plocha zabere 1 850 metrů čtverečních.

Sestávat bude ze dvou propojených půlkruhových částí. Do vody se nebudou sypat chemikálie, čištěna bude pouze protékáním částí s pískem a rostlinami, což sníží provozní náklady. Podobný biotop na Vysočině funguje ve westernovém městečku Šiklův mlýn.

ZUZANA MUSILOVÁ + ČTK