„Komplikace nastaly hned na začátku stavby. Protože je budova historická, měli památkáři určité požadavky na podobu oken a jejich výroba se tím zpozdila. Nestihnou se proto vyměnit 
v celé škole do konce srpna," řekla ředitelka ZŠ 
v Křížové ulici Jana Nováková Hotařová.

Do začátku školního roku by okna měla být vyměněna ve všech třídách. V září však přijdou na řadu ještě kabinety a kanceláře, které se původně měly také stihnout do konce prázdnin.
„S výukou se začně standardně od 1. září, přesto se ale dá čekat, že ji práce ovlivní. Po škole se budou pohybovat stavebníci a bude tu rušno," poznamenala Nováková Hotařová.

OPRAVÍ HORNÍ PATRO

Kromě nových oken dostane budova ZŠ Křížová i nové vstupní dveře, kompletně se zrekonstruuje její střecha, celé horní patro a kotelna. Žáci se mohou těšit i na nově vymalované chodby. Rekonstrukce za bezmála třináct a půl milionu korun má podle plánu pokračovat až do konce října, ale se začátkem školního roku se měla už jen dodělávat fasáda. Přestavbu financuje město, které je zřizovatelem základních škol. Kvůli opravám mělo zhruba čtyři sta žáků školy i o čtyři dny delší prázniny.

To se poštěstilo i studentům SŠ PTA Jihlava, kteří navštěvují budovu školy na Polenské ulici. „Tam se začalo už v červnu s rekonstrukcí elektroinstalace. 
V budově školy v ulici Školní se zase opravuje kanalizace a dělá se nová kotelna a topení," uvedl ředitel SŠ PTA Jihlava Miroslav Vítů.

Čilý ruch je i v budově průmyslové školy na třídě Legionářů. „Děláme kompletní opravu střechy, která by měla být dokončena do koncem srpna. Zářijová výuka by ani na jedné z budov neměla být nijak narušena. Na třídě Legionářů máme
i časovou rezervu, protože po zkušenostech s opravami této staré budovy, kde se nějaké práce dělají každé prázdniny, nikdy zcela nevíme, co nás překvapí," dodal Vítů. Opravy středních škol financuje kraj.

Město Jihlava na letošní prázdniny uvolnilo i pět 
a půl milionu korun na rekonstrukci budovy Rošického základní školy v Jarní ulici. Ta přes prázdniny dostane nové sociální zázemí včetně rozvodů vody, topení a kanalizace.

V Demlově základní škole se zase rekonstruuje přestávkový dvůr, který děti využívají především ve školní družině. „Celý dvůr 
se předláždí a osadí novými herními prvky. Přibude například ping-pongový stůl 
a nové basketbalové koše," zmínil ředitel školy školy Zdeněk Nosek.

Další menší úpravy čekají o prázdninách Seifertovu školu, jejíž tělocvična dostane akustické obklady na stěny, nová světla a obložení stěn. To vyjde skoro na tři a půl milionu korun.

IVANA HOLZBAUEROVÁ